Raport: gdzie na karetkę czeka się najdłużej?

everethnews.pl 1 rok temu

Główny Urząd Statystyczny przedstawił raport dotyczący czasu oczekiwania na przyjazd karetki w poszczególnych województwach. Jak się okazało, mediana dotarcia na miejsce zdarzenia w miastach powyżej 10 tys. była przekroczona we wszystkich województwach.

Cenne minuty

Jednym z podstawowych wskaźników stosowanych do oceny skuteczności systemu jest czas dotarcia zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Czas ten liczony jest od chwili wezwania dyspozytora medycznego do chwili przybycia zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia.

Województwa są zobowiązane do zorganizowania na terenie województwa systemu PRM zapewniającego, iż średni miesięczny czas dojazdu nie przekracza 8 minut w miastach powyżej 10 000 mieszkańców i 15 minut poza miastami powyżej 10 000 mieszkańców oraz trzeciego kwartyla dojazdu czasu – odpowiednio 12 i 20 minut. Maksymalny czas dotarcia zespołów do miast powyżej 10 000 mieszkańców nie powinien przekraczać 15 minut, a do miast powyżej 10 000 mieszkańców nie powinien przekraczać 20 minut.

Z danych z roku 2022 wynika, iż czas przybycia karetki poniżej 10 minut osiągnięto jednie w województwie świętokrzyskim – 9 minut i 10 sekund oraz w województwie podkarpackim – 9 minut i 28 sekund. Najdłuższy okres oczekiwania odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim i wyniósł on 17 minut i 27 sekund.

W przypadku wezwań poza miastem czas niestety też nie był zadawalający. Jedynie w województwie podkarpackim i małopolskim wynosił blisko 15 minut. Najdłużej trzeba poczekać w dolnośląskim – aż 22 minuty i 44 sekundy.

Wpływ pandemii COVID-19

Pandemia COVID-19 przyczyniła się również do częstych wyjazdów zespołu ratownictwa medycznego do pacjentów w stanie zagrożenia życia.

W 2019 r. wyjazdy tego typu stanowiły 20,9% wszystkich wyjazdów, natomiast w 2022 r. będzie to już 59,7%. Najwyższy odsetek przejazdów, w których czas dojazdu ZRM przekracza normy prawne, występuje w miastach powyżej 10 000 mieszkańców.

W miastach powyżej 10 000 mieszkańców najlepiej w regionie działają zespoły z województwa karpackiego. Odsetek przejazdów, w których maksymalny czas dojazdu zespołów ratownictwa medycznego przekroczył ustawowy limit 15 minut, wyniósł 5,3%. Na obszarach poza miastem mieszka ponad 10 000 mieszkańców. Województwo śląskie charakteryzuje się najefektywniejszą pracą zespołów medycznych dla lokalnej ludności, w 7,1% przypadków przekraczając maksymalny czas dotarcia zespołów ratownictwa medycznego na miejsce wypadku.

Źródło: pulsmedycyny

Idź do oryginalnego materiału