Rak szyjki macicy wciąż zabiera zbyt wiele kobiet w Polsce

termedia.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Profilaktyka to priorytet, ale należy też zadbać o kobiety, które już chorują. Pacjentki z nawracającym lub przerzutowym rakiem szyjki macicy stanowią populację, której potrzeby medyczne do tej pory nie były w Polsce zabezpieczone – wskazuje Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej.



Od 20 do 26 stycznia obchodzony jest Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Jego celem jest zwrócenie uwagi kobiet na to, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne.

Rak ten jest w Polsce często diagnozowany w zaawansowanym stadium. Ten trend może ulec zmianie tylko wówczas, jeżeli więcej kobiet będzie korzystało z bezpłatnych badań przesiewowych, a społeczeństwo będzie zaszczepione przeciw wirusowi HPV. Rak szyjki macicy jest ciągle bardzo istotnym problemem społecznym – prawie trzy czwarte chorych w Polsce ciągle umiera z jego powodu. To ponad 1500 osób rocznie – przypomina Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej.

Nowe świadczenia w ramach profilaktyki raka szyjki macicy Ministerstwo Zdrowia publikuje znowelizowany projekt rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. W programie „Profilaktyka raka szyjki macicy” refundacją zostanie objęty test wykrywający onkogenne typy wirusa HPV oraz cytologia płynna.
Idź do oryginalnego materiału