Projekt przewiduje, iż podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie utworzą Krajową Sieć Onkologiczną. Strukturę KSO będą tworzyły specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego (SOLO III poziomu, SOLO II poziomu, SOLO I poziomu) wraz z centrami kompetencji i ośrodkami satelitarnymi, jak również ośrodki kooperacyjne. Tylko podmioty lecznicze wchodzące w skład KSO będą uprawnione do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki onkologicznej, finansowanych ze środków publicznych.
Sieć ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju, a poszczególne etapy leczenia będą przebiegać według ściśle określonych standardów i przy współpracy specjalistów różnych dziedzin. Priorytetem jest zapewnienie każdemu dorosłemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, opieki onkologicznej opartej na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, iż dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej leczenie nowotworów w Polsce będzie oparte na najwyższych i jednolitych standardach. – Pacjent zyska kompleksową opiekę od chwili diagnozy do zakończenia leczenia, podczas którego będzie wspierał go koordynator – stwierdził szef resortu.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, iż to niezwykle istotny projekt. – Odbyłem wiele spotkań z profesorami, z ekspertami najwyższej światowej klasy, którzy zawsze wskazują na to, iż najważniejsze jest przede wszystkim wczesne wykrycie nowotworu. Dlatego musimy jeszcze więcej wysiłku włożyć w profilaktykę i w jak najwcześniejsze wykrywanie nowotworów. To element naszego inwestowania w służbę zdrowia – powiedział premier podczas konferencji prasowej.
Teraz projekt zostanie skierowany do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Kancelaria Premiera przypomina na Facebooku, iż KSO to część Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, o wartości 5,1 mld złotych.