Pierwsze posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia VII kadencji odbyło się 23 czerwca 2026 r. Podczas spotkania Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski wręczył akty powołania nowym członkom Rady oraz podziękował organizacjom pozarządowym za aktywny udział w procesie wyborczym.
Rada Działalności Pożytku Publicznego jest jednym z najważniejszych ciał dialogu obywatelskiego funkcjonujących w Toruniu. Od 2011 roku stanowi forum współpracy pomiędzy samorządem, Radą Miasta Torunia oraz organizacjami pozarządowymi. Do jej zadań należy m.in. opiniowanie projektów strategii i programów miejskich, inicjowanie działań służących rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego oraz wzmacnianie współpracy pomiędzy sektorem publicznym i pozarządowym.
– Chcemy, aby głos wszystkich środowisk miejskich współtworzył najważniejsze decyzje dotyczące rozwoju Torunia. Dialog prowadzi do współdecydowania – mówił prezydent Torunia, Paweł Gulewski. – Liczymy na aktywną współpracę i wspólne wypracowywanie rozwiązań służących mieszkańcom naszego miasta
Proces wyborczy do Rady kadencji 2026–2028 rozpoczął się 17 kwietnia 2026 r. W wyniku naboru zgłoszono 17 kandydatów reprezentujących toruńskie organizacje pozarządowe. Głosowanie przeprowadzono w dniach 25-31 maja 2026 r. po raz pierwszy w formule elektronicznej. Kody umożliwiające udział w głosowaniu odebrało 99 organizacji pozarządowych, co oznacza wyraźny wzrost aktywności w porównaniu z poprzednimi wyborami.
W skład Rady wchodzi 18 osób – przedstawiciele organizacji pozarządowych, Rady Miasta Torunia oraz Prezydenta Miasta Torunia.
Przedstawicielami organizacji pozarządowych wybranymi do Rady zostali:
- Monika Bartczak – Stowarzyszenie Serce Torunia,
- Mariusz Godlejewski – Fundacja Dobra dla Dobra,
- Anna Kulczyńska – Klub Karate Tradycyjnego Kumade,
- Anna Lamers – Fundacja Studio M6,
- Marcin Łowicki – Bardzo Dobra Fundacja,
- Marta Młynarczyk – Fundacja Arkadia,
- Franciszek Rutkowicz – Stowarzyszenie Chełmińskie Przedmieście Tu Mieszkam,
- Sonia Gryckiewicz – Stowarzyszenie Hospicjum Światło,
- Anna Wit – Stowarzyszenie Tilia.
Rada Miasta Torunia delegowała do składu Rady:
- Macieja Koziołockiego,
- Anetę Wierzbowską.
Przedstawicielami Prezydenta Miasta Torunia są:
- Łukasz Drygalski – przedstawiciel Biura Toruńskiego Centrum Miasta, zajmujący się rozwojem i aktywizacją centrum miasta oraz współpracą z lokalnymi środowiskami i przedsiębiorcami;
- Katarzyna Dąbrowska – przedstawicielka Biura Dialogu i Innowacji Miejskich, odpowiedzialnego za współpracę z organizacjami pozarządowymi;
- Tomasz Górzyński – przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, związany z obszarem sportu, rekreacji i aktywności fizycznej mieszkańców;
- Tomasz Maliszewski – przedstawiciel Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia, odpowiedzialnego za współpracę z instytucjami kultury oraz organizacjami realizującymi zadania w sferze kultury i dziedzictwa;
- Patrycja Skrzynecka – przedstawicielka Toruńskiego Centrum Usług Społecznych, zajmująca się koordynacją działań z zakresu usług społecznych i wsparcia mieszkańców;
- Rafał Walter – przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu, związany z realizacją polityki społecznej oraz współpracą z organizacjami działającymi w obszarze pomocy społecznej;
- Violetta Weroniecka – przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia, posiadająca doświadczenie w zakresie rynku pracy, aktywizacji zawodowej i współpracy z podmiotami ekonomii społecznej.
Skład Rady odzwierciedla różnorodność toruńskiego sektora pozarządowego i obejmuje osoby działające w obszarach pomocy społecznej, zdrowia, edukacji, kultury, sportu, ekologii, ekonomii społecznej oraz rozwoju wspólnot lokalnych.
Nowa kadencja Rady rozpoczyna się w szczególnie ważnym okresie dla miasta. realizowane są prace nad nową Strategią Rozwoju Miasta Torunia, która wyznaczy kierunki rozwoju na kolejne lata. Rada będzie jednym z pierwszych podmiotów opiniujących projekt tego dokumentu, wnosząc do niego doświadczenie i perspektywę środowiska pozarządowego.
Podczas inauguracyjnego posiedzenia członkowie Rady wybrali także Przewodniczącego, którym został Mariusz Godlejewski i Wiceprzewodniczącą – Annę Lamers oraz Sekretarza – Katarzynę Dąbrowską, rozpoczynając tym samym prace VII kadencji.








![Młodzi artyści stworzyli niezwykłe gry i zabawki dla osób niewidomych. Za nami gala Ogólnopolskiego Konkursu w Plastyku [zdjęcia]](https://calisia.pl/storage/m/c9fa1f6a352eba6bfa6/1280,0,0,dsc03183.jpg)