Pytania o badania. Wysoki poziom bilirubiny u dzieci - czy jest groźny?

zdrowie.interia.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


W cyklu "Pytania o badania" prezentujemy najczęściej zadawane pytania dotyczące badań laboratoryjnych, tego, kiedy powinno się je robić, jak się do nich przygotować, co mogą wykazać i jak zrozumieć swoje wyniki. Rozwiewamy wątpliwości pacjentów i rozprawiamy się z powszechnymi mitami. Dziś odpowiadamy na kolejne pytania dotyczące żółtaczki u noworodków. Czy żółtaczka u nowonarodzonych dzieci jest groźna i jaki poziom bilirubiny powinien niepokoić? Wyjaśnia Aleksandra Filec - analityk medyczny w pracowni mikrobiologii i biotechnolog.


Przyczyny żółtaczki poporodowej


W odróżnieniu od dorosłych, u których żółtaczka zawsze jest stanem niefizjologicznym, u noworodków może pojawiać się fizjologicznie, jako tzw. żółtaczka poporodowa. Jest ona konsekwencją gromadzenia się bilirubiny, której organizm noworodka nie potrafi jeszcze skutecznie wydalić.


Jej występowanie związane jest z dwoma przyczynami:
noworodki nie mają do końca sprawnych mechanizmów sprzęgania bilirubiny i jej wydalania,dochodzi do rozpadu erytrocytów z krwi płodowej.


Czy wysoka bilirubina jest groźna dla noworodków?


Szacuje się, iż około 60 proc. dzieci urodzonych w terminie i 85 proc. wcześniaków przechodzi fazę żółtaczki poporodowej. Nie stanowi ona zagrożenia życia, jednak powinna być monitorowana. Wiąże się to z faktem, iż bilirubina jest toksyczna dla układu nerwowego, a ponieważ ma zdolność przenikania bariery krew - mózg, łatwo do niego dociera. W wysokich stężeniach bilirubina uszkadza struktury mózgu, wywołując encefalopatię. Dlatego tak ważne jest monitorowanie jej poziomu u noworodków.Reklama


Normy bilirubiny u noworodków


Wartości referencyjne dla bilirubiny zależą od sprzętu i odczynników, na jakich pracuje laboratorium, jednak ogólnie przyjmuje się, iż poziom bilirubiny u noworodka największe stężenia osiąga od około 3. do 5. doby życia i wynosi wtedy choćby do 15 mg/dl! Dla porównania, u dorosłych zakres wartości referencyjnych dla stężeń bilirubiny wynosi od 0.2 do 1.1 mg/dl.


Zwykle za wartości normalne przyjmuje się u noworodków stężenie 2.5 mg/dl bilirubiny tuż po urodzeniu, co u człowieka dorosłego oznaczałoby już żółtaczkę z konsekwencjami zdrowotnymi.


Leczenie żółtaczki u noworodków


Jeśli wyniki badań noworodka wskazują na jakiekolwiek uszkodzenia lub problemy zdrowotne związane z wysokim poziomem bilirubiny, lekarz decyduje o włączeniu terapii. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zbyt wysokim stężeniom bilirubiny jest naświetlanie. Światło rozbija bilirubinę do nietoksycznych substratów, które mogą zostać łatwo usunięte z organizmu noworodka. Czasem żółtaczka jest łagodna na tyle, iż lekarz zaleca spacery w słońcu i nawadnianie. Bywa, iż stan noworodka jest jednak zbyt ciężki i trzeba wdrożyć leczenie farmakologiczne lub choćby transfuzję, o czym również decyduje lekarz.
Pomocnicze badania, pozwalające na określenie stanu noworodka to m. in. morfologia krwi czy OB, dlatego nie należy lekceważyć wskazań neonatologa do wykonywania konkretnych badań w konkretnym czasie.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału