Przypomnieli tragedię chorych

wschodni24.pl 21 godzin temu

„Pamiętamy – w 85. rocznicę wydarzeń w Komunalnym Szpitalu Psychiatrycznym w Chełmie”, to tytuł konferencji, którą zorganizowali wspólnie Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe w Chełmie oraz Chełmska Biblioteka Publiczna.

Konferencja była kolejną w cyklu „Poznaj historię swojego Miasta”. Budynek, w którym od 1947 roku mieści się znana w chełmskim środowisku szkoła medyczna, była pierwotnie jednym z kompleksów Komunalnego Szpitala Psychiatrycznego.

Spotkanie otworzyła dyrektor ChBP Katarzyna Sokołowska, a gości powitała – Małgorzata Szyszkowska, dyrektor popularnych Medyków. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, co potwierdziła liczba uczestników, wśród których było wielu mieszkańców miasta, pragnących uczcić pamięć ofiar tragicznych wydarzeń sprzed lat.

W programie konferencji przewidziane były trzy wykłady, które poruszały tematykę tragiczną i rzadko omawianą. Zbigniew Lubaszewski, regionalista, adiunkt Muzeum Ziemi Chełmskiej Chełmskiej przedstawił historię Wojewódzkiego Komunalnego Szpitala Psychiatrycznego w Chełmie. Magdalena Mąka – adiunkt w Dziale Historii Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprezentowała wykład o niemieckiej akcji T4, która była zorganizowaną akcją eksterminacji osób chorych psychicznie. Z kolei dr Leszek Janeczek opisał wydarzenia z 12 stycznia 1940 roku, kiedy to Niemcy zamordowali 440 pacjentów – chorych psychicznie, w tym 18. dzieci. Warto wspomnieć, iż Janeczek od wielu lat interesuje się i publikuje informacje dotyczące zagłady chorych psychicznie w chełmskim szpitalu.

Konferencji towarzyszyła wystawa zbiorów zgromadzonych w Izbie Tradycji Szkoły prezentująca to tragiczne wydarzenie.

Idź do oryginalnego materiału