
W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się dziś (20 maja) Świętokrzyskie Dni Profilaktyki. Hasło tegorocznej edycji to „Profilaktyka uzależnień, AIDS i HIV – zintegrowane podejście i edukacja zdrowotna”.
Podczas wydarzenia specjaliści poruszyli problemy z jaką borykamy się jako społeczeństwo, a szczególnie dzieci i młodzież. Jedną z prelekcji poprowadziła psycholog Anna Kwaśniewska-Maciejczyk, która odpowiedziała czy żyjemy w uzależnionych czasach.
– Czasy nie mogą być uzależnione, to my możemy się uzależniać. Ta współczesność bardzo mocno sprzyja uzależnieniom, bo mówi nam, iż przyjemność jest czymś, za czym powinniśmy przede wszystkim gonić i do czego powinniśmy dążyć. A iż przyjemność jest miła i przyjemna, to chcielibyśmy jej mieć jak najwięcej. Niestety, prowadzi nas to na manowce i to dotyczy nas wszystkich – przekazuje psycholog.
Specjalistka podkreśla, iż niezmiernie ważne jest dbanie o zdrową dietę, ruch i relacje, szczególnie rodzica z dziećmi.
– Przede wszystkim musimy pamiętać, iż to przykład, a nie wykład wychowuje. o ile chcemy być dla naszego dziecka kimś, kto będzie je wspierał w rozwoju, to musimy patrzeć na siebie. Rodzic jest najważniejszym zasobem dla dziecka. To jest jedyne, czego dzieci potrzebują – dorosłego, który im towarzyszy, wspiera i zapewnia granice – mówi Anna Kwaśniewska-Maciejczyk.
O tym, iż relacje są ważne podkreśliła również dr Anna Przenzak , specjalista w dziedzinie psychoterapii uzależnień i superwizor psychoterapii uzależnień, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Kielcach, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychoterapii uzależnień dla województwa świętokrzyskiego.
– Relacje są podstawą. Ważne, byśmy mieli o czym rozmawiać i więcej uważności kierować na nasze dzieci. Nie tylko rozwijać ich zdolności intelektualne, ale także by uczyli się jak spędzać czas, który nie jest przez nikogo zaplanowany – informuje specjalistka.
Dr Przeznak uczula również na język, którym się posługujemy w obszarze profilaktyki ds.uzależnień:
– Powinien się skorygować i stać się językiem bardziej humanistycznym. Nie mówmy o kimś, iż jest alkoholikiem czy narkomanem, bo te określenia stały się bardzie pejoratywnymi. Zachęcamy do posługiwania się określeniem „osoba z uzależnieniem” – zachęca.
Na konferencji pojawili się m.in. pedagodzy, pracownicy socjalni czy dyrektorzy szkół.
- Świętokrzyskie Dni Profilaktyki