Za nami posiedzenie Rada Ministrów – jaki zdrowotny projekt ustawy przyjęto, co z reformą szpitali?
Przyjęte
5 listopada podczas posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister zdrowia.
W projekcie wyeliminowano ograniczenia związane z możliwością wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują bezpłatnie osobom do 18. albo po 65. roku życia. Dzięki rozwiązaniu więcej osób będzie mogło wystawiać takie recepty. Będzie to mógł być np. lekarz, który prowadzi prywatną praktykę.
– w tej chwili recepty na bezpłatne leki z listy „S” i „Dz”, czyli dla seniorów i dzieci, może wystawiać jedynie lekarz, który zawarł umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na ściśle określony zakres świadczeń zdrowotnych. Uprawnienie takie ma także tzw. lekarz emeryt, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych oraz część pielęgniarek – przypomniano na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zgodnie z projektem, recepty na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują seniorom i dzieciom, będą mogli wystawiać wszyscy lekarze oraz pielęgniarki, położne czy felczerzy – w takim zakresie, w jakim mają prawo do wystawiania recept. Rozwiązanie to będzie niezależne od zakresu, w jakim udzielane jest świadczenie, w ramach którego wystawiana jest recepta oraz niezależnie od posiadania umowy z NFZ.
W projekcie przewidziano także, iż farmaceuci w aptekach będą mogli wystawiać refundowane recepty farmaceutyczne na zalecane szczepionki dostępne w aptece. w tej chwili farmaceuta może wystawić receptę na szczepionkę, ale nie jest ona refundowana. Aby skorzystać z refundacji, pacjent musi udać się po receptę do przychodni.
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać po czternastu dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw – ustawa jednak najpierw muszą zająć się posłowie w Sejmie, potem senatorowie, a na końcu prezydenta.
Pominięte
Jeszcze 4 listopada informowaliśmy, iż 5 listopada Rada Ministrów zajmie się reformą szpitalnictwa.