Przygotuj stopy do sezonu letniego

etwojfarmaceuta.pl 2 lat temu

Stopy są często pomijane w codziennej pielęgnacji. Jak przygotować je do sezonu letniego i o czym pamiętać, aby zachować ich piękno i zdrowie przez cały rok? Sprawdźmy sposoby na wiosenną regenerację skóry stóp.

Spis treści:

  1. Zabiegi oczyszczające dla stóp
  2. Złuszczanie i peeling stóp
  3. Odprężający masaż
  4. Nawilżanie i regeneracja
  5. Jak ochronić stopy przed grzybicą?

Skóra stóp charakteryzuje się specyficzną budową. Przesusza się i rogowacieje w odmienny sposób. Wynika to z faktu, iż naskórek znajdujący się na powierzchni stóp jest niemal dwukrotnie grubszy od tego zlokalizowanego na dłoniach czy twarzy. Ponadto skóra stóp jest pozbawiona gruczołów łojowych i mieszków włosowych, co przekłada się na brak ochronnego płaszcza hydrolipidowego skóry. Prowadzi to do nadmiernego jej przesuszania. Co więcej, z uwagi na funkcję podporową stóp, naskórek dodatkowo ulega pogrubieniu z uwagi na ciągły nacisk i tarcie. Ma to wpływ na intensywniejszy proces rogowacenia. Na podeszwach stóp występują również liczne, rozbudowane gruczoły potowe, które pełnią funkcję termoregulacyjną, a także poprawiają przyczepność. To tu obecne są liczne receptory nerwowe, które umożliwiają szybki przekaz informacji o podłożu, w tym czynnikach niosących potencjalne ryzyko urazu. Szybką regenerację tkanek umożliwia mocno rozbudowana sieć naczyń krwionośnych. Wszystkie te cechy wpływają na potrzebę specjalnej dbałości o stopy każdego dnia. Tymczasem najczęściej codzienna ich pielęgnacja ogranicza się jedynie do jej oczyszczania przy okazji prysznica lub kąpieli. Oto kilka kroków, które warto wdrożyć do pielęgnacji, aby przygotować stopy na nadejście sezonu letniego oraz zachować ich dobrą kondycję przez cały rok.

Zabiegi oczyszczające dla stóp

Z uwagi na to, iż skóra stóp bardzo łatwo przesusza się i rogowacieje, ten krok powinien ją nieco rozmiękczyć. Na rynku dostępne są preparaty w postaci odprężających kąpieli, które przyczynią się również do redukcji obrzęków, działają relaksująco, odświeżająco i dezynfekująco. Mają postać zarówno bogatych w minerały soli, jak i olejków i płynów. Produkty te zwykle są bogate w oleje i olejki eteryczne – o wszechstronnym działaniu w tym antybakteryjnym i regenerującym. Kąpiel stóp powinna trwać nie dłużej niż kilka minut i nie może być za gorąca. Zbyt długie moczenie skóry sprawia, iż staje się ona jeszcze bardziej przesuszona. Ten etap pozwoli na przygotowanie stóp do kolejnych kroków pielęgnacyjnych.

Sposobem na domowe kąpiele jest również wzbogacenie ich solą bocheńską lub sodą oczyszczoną, a także ziołowymi naparami czy kilkoma kroplami olejków eterycznych takich, jak lawendowy, rozmarynowy, z drzewa herbacianego czy mięty pieprzowej.

Domowy zabieg oczyszczający

  • 3 szklanki mleka
  • 2 łyżki miodu
  • 2 łyżki soli morskiej
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Do ciepłego mleka dodajemy pozostałe składniki do rozpuszczenia. Moczymy stopy przez 10 minut.

Ważne jest, aby po każdej kąpieli stóp dokładnie je osuszyć wraz ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni między palcowych. Rozmiękczona i wilgotna skóra jest bowiem podatna na infekcje.

Złuszczanie i peeling stóp

Pozbycie się martwego naskórka to kolejny krok niezbędny w pielęgnacji stóp. Poprawi on w znaczny sposób ich wygląd oraz zapewni skuteczne działanie kosmetyków aplikowanych tuż po nim. Po zmiękczeniu skóry podczas kąpieli można w łatwy sposób usunąć zrogowaciały naskórek przy pomocy drobnoziarnistej tarki lub peelingu. Istnieje wiele preparatów dedykowanych stopom. Zawierają one drobiny pumeksu, zmielone pestki owoców oraz kryształki soli. Na tym etapie warto również zająć się skórkami – można odsunąć je specjalnym patyczkiem. Warto również wiedzieć, iż nie należy zbyt intensywnie usuwać zgrubiałego naskórka. Czynność ta prowadzi do przyspieszenia jego rogowacenia, co w efekcie przekłada się na wzmożoną potrzebę jego ścierania. Należy więc unikać inwazyjnych metod usuwania naskórka, aby nie popaść w błędne koło.

Na drogeryjnych półkach dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do złuszczania. Jednak domowy peeling stóp możemy również przygotować z wykorzystaniem składników obecnych w naszej kuchni. Warto użyć do tego surowca ściernego w postaci soli kuchennej lub soli himalajskiej. Niezbędny jest również składnik olejowy – oliwa z oliwek, olej z awokado lub olej kokosowy. Peeling warto wzbogacić olejkiem eterycznym. Dodajemy tylko 2–3 krople, aby nie narazić się na podrażnienia naskórka.

Domowy peeling stóp o adekwatnościach rozgrzewających

  • 1 łyżka gruboziarnistej soli
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka cynamonu

Wszystkie składniki połączyć ze sobą do uzyskania pasty. Wmasowywać uzyskany peeling w skórę stóp przez kilka minut. Spłukać obficie ciepłą wodą.

Odprężający masaż

Peeling stóp to czas, który można wykorzystać także na masaż. Czynność ta zapewni intensywniejsze złuszczanie naskórka, a przede wszystkim poprawi krążenie krwi w obrębie kończyn dolnych. To również sposób na odprężenie, usunięcie napięcia mięśni oraz ulga dla zmęczonych i obolałych stóp. Masaż wykonamy poprzez umieszczenie dłoni z obu stron stopy i przyciskając ich górną część, wykonujemy kciukami ruch na zewnątrz podeszwy, wielokrotnie przesuwając je do przodu i tyłu. Do masażu stóp możemy również wykorzystać olej kokosowy, arganowy, olej z awokado, a choćby oliwę z oliwek. Roztwór można wzbogacić kilkoma kroplami olejku eterycznego.

Nawilżanie i regeneracja

Aby przygotować stopy do lata, już teraz należy zadbać o codzienną ich pielęgnację w postaci aplikacji kremów o działaniu regenerującym i nawilżającym. Pozwoli to na odbudowę bariery hydrolipidowej skóry, która stanowi płaszcz ochronny dla skóry broniący przed przesuszaniem. Aplikacja preparatów w postaci kremów i masek staje się zatem koniecznością, aby przywrócić piękny wygląd. Kosmetyki do stóp o takich adekwatnościach to często bogactwo kwasów tłuszczowych, które sprzyjają regeneracji suchego naskórka stóp. Stosowane są również ceramidy, gliceryna, lanolina, alantoina, parafina, masło shea, a także oleje roślinne, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Często wykorzystuje się także kwas mlekowy. Substancja ta wykazuje skuteczne działanie nawilżające oraz zmiękcza warstwę rogową naskórka. jeżeli w produkcie występuje w wyższym stężeniu, mówimy o działaniu keratolitycznym, czyli złuszczającym zrogowaciałą skórę. Podobne cechy wykazuje również mocznik. On także należy do surowców popularnie wykorzystywanych w produktach do stóp i często można znaleźć go w recepturach.

Dobrym zwyczajem po aplikacji kremu jest nałożenie bawełnianych skarpet, które wspomagają wchłanianie preparatu oraz zapobiegają wtarciu jego nadmiaru w pościel.

Do stóp z tendencją do nadmiernej potliwości oraz grzybicy stosuje się również kosmetyki zawierające substancje absorbujące wilgoć oraz antyperspiracyjne. To dobry wybór dla osób korzystających z basenów, saun oraz siłowni. Zawierają one surowce o adekwatnościach dezynfekcyjnych i antyseptycznych. Pomagają przez to zapobiegać grzybicy, zapewniając suchość stopom, aby nie dopuścić do powstania warunków sprzyjających w rozwoju tego schorzenia. Nie każda skóra ma te same wymagania, dlatego ważne jest, aby dopasować produkt i jego skład odpowiednio do naszych potrzeb.

Pielęgnacja paznokci

Pedicure powinien być wykonywany równie często co manicure. Warto zwrócić szczególną uwagę na wrastające paznokcie. Problem ten dotyczy najczęściej dużych palców i towarzyszy mu ból oraz stan zapalny. By tego uniknąć, należy skracać paznokcie w odpowiedni sposób. Warto robić to maksymalnie poziomo. Aby zachować mocną płytkę paznokcia oraz poprawić jej kondycję, a także stan skórek, należy aplikować preparaty bogate w naturalne oleje. Może to być olej canola czy olej tamanu.

Jak ochronić stopy przed grzybicą?

Nie ulega wątpliwości, iż piękne stopy to zdrowe stopy. Jak ochronić stopy przed grzybicą? Przede wszystkim warto zaznaczyć, iż grzybica stóp to choroba zakaźna, którą można zarazić się bardzo łatwo. Ma to miejsce poprzez kontakt ze źródłem zakażenia, którym mogą być buty osoby zakażonej, a także powierzchnie w łaźniach, saunach, na basenach i w miejscach, do których dostęp ma wiele osób. Na zakażenia grzybicze narażone są szczególnie osoby cierpiące na zaburzenia krążenia w obrębie kończyn, a także diabetycy. Ryzyko zakażenia można zmniejszyć w znacznym stopniu, przestrzegając pewnych zasad:

  1. Podstawą jest odpowiednia higiena stóp.
  2. Niezwykle istotne jest dokładne osuszanie stóp, szczególnie w przestrzeniach międzypalcowych.
  3. Przedmioty do higieny i pielęgnacji, takie jak ręczniki, pilniczki, cążki czy pumeks, powinny zawsze należeć do jednej osoby.
  4. Ważne jest również odpowiednio dopasowane obuwie, wykonane najlepiej z tworzyw naturalnych oraz skarpety z bawełny, która zapewnia ich przewiewność.
  5. W przypadku nadmiernej potliwości należy aplikować preparaty, które zapobiegają poceniu się stóp, a w przypadku spocenia – od razu umyć stopy.
  6. Nie należy chodzić boso w miejscach takich jak szatnie i baseny.
  7. Należy zadbać o prawidłową kondycję skóry stóp poprzez jej regularne nawilżanie. Uszkodzona skóra oraz ta pozbawiona ochrony to otwarte wrota dla infekcji.

Skóra stóp, w odróżnieniu od innych części ciała, nie posiada gruczołów łojowych. Natomiast posiada gruczoły potowe, które są tu wyjątkowo rozbudowane, przez co stopy wymagają szczególnej pielęgnacji. Odpowiednio nawilżona i zadbana skóra stóp to gwarancja nie tylko atrakcyjnego wyglądu, ale również dobrego samopoczucia. Dlatego stopy, tak często pomijana część ciała, powinny zostać objęte codzienną pielęgnacją. Obejmuje ona kąpiele, regularne złuszczanie oraz intensywne nawilżanie. Odpowiednia pielęgnacja to zarówno piękne stopy gotowe do letniej ekspozycji, jak i ochrona przed infekcjami.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Idź do oryginalnego materiału