Przezpochwowa ablacja w leczeniu mięśniaków

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Materiały prasowe


Najnowsza metoda usuwania mięśniaków macicy wykorzystuje unikatową i minimalnie inwazyjną metodę przezpochwowej ablacji prądem o częstotliwości radiowej TVRFA. Pacjentki mogą się jej poddać w poznańskim szpitalu, który jako pierwszy w Polsce zaczął stosować tego typu zabiegi.



W połowie ubiegłego roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej pod kierownictwem prof. Macieja Wilczaka przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg usuwania mięśniaków macicy, wykorzystując unikatową i minimalnie inwazyjną metodę przezpochwowej ablacji prądem o częstotliwości radiowej TVRFA.

Mięśniaki mogą powodować problemy z zajściem w ciążę

– Mięśniaki macicy to najczęściej występujący u kobiet rodzaj łagodnych guzów zlokalizowanych w mięśniu macicy. Szacuje się, iż schorzenie dotyczy aż 50 procent kobiet w Polsce – komentuje prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej.

– To poważny problem, zwłaszcza iż aż połowa kobiet, u których zdiagnozowano mięśniaki, jest w wieku rozrodczym – dodaje.

Mięśniaki często nie dają szczególnych objawów. jeżeli takie występują, mogą to być np.:

  • obfite, nieregularne miesiączki,
  • krwawienia i plamienia między miesiączkami,
  • dyskomfort i ból w okolicy podbrzusza,
  • częstsze oddawanie moczu, trudności w oddawaniu stolca oraz zaparcia.

Kobiety, u których zdiagnozowano mięśniaki, mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Zdarza się także, iż mięśniaki powodują trudności z donoszeniem ciąży, mogąc być przyczyną poronień lub porodów przedwczesnych.

Minimalnie inwazyjna metoda

Najnowsza metoda usuwania mięśniaków macicy wykorzystuje unikatową i minimalnie inwazyjną metodę przezpochwowej ablacji prądem o częstotliwości radiowej TVRFA. Jak podkreślają lekarze, jest ona doskonała przede wszystkim dla kobiet, które z różnych przyczyn nie zdecydowały się na zabieg chirurgiczny. Część pacjentek nie poddaje się leczeniu operacyjnemu ze względu na potencjalne ryzyko konieczności usunięcia całej macicy podczas zabiegu operacyjnego (zdarza się to rzadko, ale zawsze podczas kwalifikacji do zabiegu operacyjnego każda pacjentka jest informowana o takiej możliwości). Pewna grupa pacjentek nie wyraża również zgody na usunięcie macicy, co oczywiście wymaga od lekarzy zaakceptowania takiej decyzji.

Termoablacja może być wykorzystana u tych kobiet, które nie akceptują radykalnej metody leczenia mięśniaków, jaką jest usunięcie macicy. Nie może być stosowana w leczeniu kobiet, które planują zajście w ciążę. Klasyfikację do zabiegu przeprowadza lekarz, biorąc pod uwagę wszystkie wskazania i przeciwwskazania do ablacji.

Gdzie na zabieg?

W Szpitalu na Polnej odbywają się zabiegi termoablacji, jest to możliwe po kwalifikacji pacjentki. Ważna informacja - rejestracja do kwalifikacji na zabieg odbywa się bez skierowania – od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00, pod numerem tel. 609 887 718.

Więcej o zabiegach minimalnie inwazyjnych, o wskazaniach, dla kogo są dedykowane a także o działalności Centrum przeczytacie tu: https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/minimalnie-inwazyjna-chirurgia-ginekologiczna.

Idź do oryginalnego materiału