Standardowe metody leczenia depresji są zwykle bardzo skuteczne. Lekarz lub terapeuta zwykle potrafi znaleźć adekwatną kombinację leków i terapii, która zmniejszy objawy choroby i skieruje pacjenta na drogę prowadzącą do dobrego zdrowia psychicznego. Ale co zrobić, jeżeli zwykłe metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Jednym z rozwiązań może być przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS). Oto, co to jest i jak działa.
Czy potrzebujesz dodatkowej pomocy w walce z depresją?
Leki na depresję zwykle zaczynają działać po kilku tygodniach. Terapia może trwać dłużej, ale znaczną poprawę można zaobserwować już po kilku miesiącach. Jednak dla niektórych osób te metody leczenia nie są wystarczające. jeżeli objawy utrzymują się bez względu na podejmowane działania, może być potrzebna dodatkowa pomoc w pokonaniu depresji.
W takiej sytuacji z pomocą przychodzi TMS. Terapia ta okazała się skuteczna w przypadku osób, u których leki przeciwdepresyjne nie przynoszą wystarczających korzyści.
Quiz sprawdzający wiedzę na temat depresji
Załóżmy, iż nie jesteś pewien, czy depresja jest dla Ciebie problemem. jeżeli tak, możesz łatwo dowiedzieć się, czy masz powody do obaw, korzystając z internetowego quizu na temat depresji. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka łatwych pytań może się okazać, iż konieczne jest poszukiwanie pomocy w leczeniu depresji. Ale choćby jeżeli wiesz, iż w przeszłości cierpiałeś na depresję, ten test może być dla Ciebie pomocny. Dlaczego? Pozwoli Ci on obiektywnie ocenić, czy masz w tej chwili objawy depresji.
Objawy depresji
Rozpoznanie objawów depresji jest niezbędne, aby w razie potrzeby uzyskać jak najlepsze leczenie. Oto kilka objawów, które mogą Ci przez cały czas dokuczać, jeżeli leczenie depresji nie przynosi rezultatów.
- Smutny lub “przygnębiający” nastrój
- Zmęczenie
- Drażliwość
- Poczucie winy lub bezwartościowości
- Beznadziejność
- Niepokój
- Problemy z podejmowaniem decyzji lub koncentracją
- Utrata zainteresowania lub przyjemności z czynności, które kiedyś sprawiały przyjemność
- Jedzenie lub spanie – za dużo lub za mało
- Nachodzenie myśli o samobójstwie lub śmierci
Objawy depresji nie ustępują w przypadku depresji opornej na leczenie. Mogą one ulec poprawie na krótki czas, a następnie powrócić z pełną siłą. Właśnie wtedy należy rozważyć dodatkowe metody leczenia, takie jak przezczaszkowa stymulacja magnetyczna.
Zabiegi do wypróbowania przed TMS
Twój lekarz lub terapeuta prawdopodobnie nie zaleci TMS, dopóki nie wypróbujesz innych metod leczenia. Jakie metody leczenia są zwykle skuteczne w przypadku depresji? W większości przypadków jako pierwsze stosowane są leki przeciwdepresyjne i terapia.
Leki przeciwdepresyjne
Zdarza się, iż pierwszy przepisany przez psychiatrę lek przeciwdepresyjny nie pomaga. W takim przypadku lekarz może zmienić schemat przyjmowania leku, np:
- Dać mu więcej czasu w zadziałanie
- Przepisać większą dawkę tego samego leku
- Wypróbować inny lek przeciwdepresyjny
- Dodanie innego leku przeciwdepresyjnego
- Dodanie innego rodzaju leku
Psychoterapia
Terapia zwykle pomaga osobom cierpiącym na depresję. jeżeli jednak nie widać rezultatów, TMS może być pomocnym dodatkiem do leczenia. W większości przypadków przez cały czas będziesz musiał uczestniczyć w terapii. W ten sposób można nauczyć się radzić sobie ze stresem i kontrolować objawy depresji. Terapeuta uczy Cię nowych sposobów podejścia do problemów. Po udanej terapii pacjent może być mniej podatny na depresję w przyszłości.
Terapia elektrokonwulsyjna
W wielu przypadkach terapię elektrokonwulsyjną stosuje się, gdy leki przeciwdepresyjne i psychoterapia nie pomagają w wystarczającym stopniu. Lekarz psychiatra może zasugerować zastosowanie ECT przed rozważeniem TMS. Na czym polega terapia elektrokonwulsyjna? ECT to procedura, w której przez mózg pacjenta przepuszcza się niewielkie prądy elektryczne. Powoduje to bardzo krótki napad drgawkowy, który zmienia skład chemiczny mózgu i może złagodzić objawy depresji. Podczas zabiegu pacjent jest znieczulany, więc nie odczuwa żadnego dyskomfortu.
Co to jest przezczaszkowa stymulacja magnetyczna?
Po wypróbowaniu innych metod leczenia może nadszedł czas, aby rozważyć przezczaszkową stymulację magnetyczną. Co to w ogóle jest? Jest to metoda leczenia wykorzystująca impulsy magnetyczne skierowane na te części mózgu, które kontrolują nastrój. Może ona wywołać silne zmiany w funkcjonowaniu mózgu i złagodzić objawy depresji.
Co dzieje się podczas leczenia?
Na terapię TMS pacjent udaje się do ośrodka ambulatoryjnego lub gabinetu. Sesje są stosunkowo krótkie, a sama procedura jest nieinwazyjna. Nie ma potrzeby podawania środków uspokajających ani znieczulających. W rzeczywistości pacjent może być przytomny w trakcie całego procesu. Impulsy magnetyczne są bezbolesne.
Oto jak zwykle przebiega zabieg. Pacjent relaksuje się w wygodnym fotelu i wkłada zatyczki do uszu. Lekarz delikatnie umieszcza urządzenie z cewką magnetyczną na głowie. Umieszcza ją w pobliżu kory przedczołowej mózgu, czyli w miejscu, gdzie prawdopodobnie w depresji dochodzi do regulacji nastroju.
Następnie przez cewkę są emitowane krótkie impulsy elektromagnetyczne, które przechodzą przez czaszkę. Impulsy te wytwarzają niewielki prąd elektryczny, który stymuluje komórki nerwowe w tej części mózgu. jeżeli kiedykolwiek korzystałeś z rezonansu magnetycznego, doświadczyłeś tego samego rodzaju impulsów elektromagnetycznych.
Podczas tych wszystkich czynności usłyszysz odgłosy klikania. Może wystąpić uczucie stukania lub mrowienia w głowie. Skóra głowy może być nieco nieprzyjemna w trakcie i tuż po zabiegu. Po zakończeniu sesji można bez przeszkód wrócić do wykonywania zaplanowanych w danym dniu czynności.
Jak długo trwa leczenie?
Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna to skuteczna metoda leczenia depresji, ale nie jest to natychmiastowy sposób na wyleczenie. zwykle pacjent musi poddawać się zabiegom około pięciu razy w tygodniu przez okres od czterech do sześciu tygodni. Sesje realizowane są od 20 do 40 minut, w zależności od używanego urządzenia TMS. Niektóre z nowszych urządzeń mogą zakończyć sesję w ciągu zaledwie trzech minut.
W późniejszym okresie może być konieczne przeprowadzenie kolejnych rund leczenia. Powszechne jest przeprowadzanie cztero- lub sześciotygodniowego kursu leczenia mniej więcej raz w roku.
Korzyści płynące z przezczaszkowej stymulacji magnetycznej
Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna ma wiele zalet w porównaniu z innymi rodzajami leczenia. Niektóre z nich to:
- Jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia depresji opornej na leczenie.
- Jest niezwykle bezpieczna.
- Jest to zabieg nieinwazyjny, nie wymaga operacji ani znieczulenia.
- Nie powoduje problemów z pamięcią.
- Nie ma poważnych skutków ubocznych, które często towarzyszą stosowaniu leków przeciwdepresyjnych.
- TMS może gwałtownie zmniejszyć objawy depresji.
- Gdy depresja zacznie ustępować, terapia jest często bardziej skuteczna.
- Po sesji nie ma przestojów.
Czy istnieje jakieś ryzyko?
TMS jest zabiegiem o stosunkowo niskim ryzyku. Jedynym poważnym zagrożeniem jest możliwość wystąpienia napadu drgawek. Jednak w przypadku tej metody leczenia napady występują niezwykle rzadko. Jedno z badań naukowych wykazało, iż TMS powodował napady rzadziej niż jeden raz na 60 000 sesji.
Zabieg ma kilka łagodnych skutków ubocznych. Jednak większość osób dobrze je znosi. Może wystąpić nieprzyjemne uczucie w skórze głowy lub lekkie drganie twarzy podczas sesji i bezpośrednio po niej. Może wystąpić ból głowy, zwłaszcza po kilku pierwszych sesjach. Ból głowy jest jednak na ogół na tyle łagodny, iż można go uśmierzyć dostępnymi bez recepty lekami przeciwbólowymi.
Czy każdy może poddać się leczeniu TMS?
Większość ludzi może bezpiecznie poddać się terapii TMS. Załóżmy, iż specjalista od zdrowia psychicznego zaleci tę terapię w przypadku dużej depresji. W takim przypadku będzie to prawdopodobnie po wyczerpaniu innych możliwości leczenia. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, iż jeżeli pacjent potrzebuje dodatkowej pomocy, jaką można uzyskać dzięki TMS, będzie mógł z niej skorzystać.
Jednak dwie kwestie mogą sprawić, iż zabieg ten będzie dla Ciebie zbyt niebezpieczny. Po pierwsze, jeżeli w przeszłości występowały u Ciebie napady drgawkowe, prawdopodobnie lepiej nie poddawać się przezczaszkowej stymulacji magnetycznej. To samo dotyczy osób, u których w rodzinie występowała epilepsja.
Innym powodem, dla którego nie można poddać się TMS, jest obecność w organizmie jakiegoś metalu, którego nie można usunąć. Przykładem mogą być stenty, metalowe implanty uszne, odłamki lub rozrusznik serca.
Istnieją też inne czynniki, które weźmie pod uwagę specjalista od zdrowia psychicznego. Na przykład, jeżeli w przeszłości pacjent cierpiał na psychozę lub nadużywał substancji psychoaktywnych, leczenie to może nie być dla niego odpowiednie. Ponadto, jeżeli pacjent doznał urazu mózgu lub udaru, lekarz może zdecydować, iż lepiej unikać TMS. Nie ma jednak pewności, iż te inne czynniki uniemożliwią Ci poddanie się TMS. Zależy to od wielu indywidualnych czynników, które lekarz musi ocenić i rozważyć.
Rozmowa z lekarzem psychiatrą na temat TMS
Być może przezczaszkowa stymulacja magnetyczna brzmi jak doskonałe rozwiązanie problemu trwającej u Pana/Pani depresji. jeżeli tak, warto zacząć od rozmowy z pracownikiem służby zdrowia psychicznego. Można z nim omówić objawy, które występują u pacjenta, oraz czas ich trwania. Koniecznie poinformuj go o wszelkich lekach, terapii i metodach samopomocy, których już próbowałeś. Zapytaj, czy zalecają TMS w przypadku Twojego stanu zdrowia psychicznego. A jeżeli nie, lub jeżeli chcesz poczekać, bądź otwarty na wypróbowanie innych metod leczenia.
Dobre zdrowie psychiczne jest jedną z najcenniejszych rzeczy na świecie. jeżeli więc potrzebujesz pomocy w przezwyciężeniu depresji, nie wahaj się zwrócić do wykwalifikowanego specjalisty. Być może TMS jest dla Ciebie idealnym sposobem leczenia. Może ona złagodzić depresję skuteczniej niż jakakolwiek inna metoda, której próbowałeś.
TMS nie jest przeznaczony dla wszystkich, ale jeżeli jest odpowiedni dla Ciebie, może to być najlepszy wybór, jakiego kiedykolwiek dokonałeś. Zacznij od wypełnienia internetowego quizu sprawdzającego, czy nie cierpisz na depresję. jeżeli okaże się, iż masz objawy depresji, skorzystaj z pomocy, której potrzebujesz, aby poczuć się lepiej i prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie.
Więcej informacji
- mind-diagnostics.org/blog/depression/transcranial-magnetic-stimulation-depression-and-how-treatment-works