Przypominamy jeden z najchętniej czytanych materiałów w 2024 r. Tekst pierwotnie został opublikowany w lutym.
Serdar od lutego 2023 r. dokumentował swój proces odchudzania z lekiem Ozempic. Jak zmieniło się jego ciało? Co stało się po tym, jak przestał przyjmować lek? Czy planuje do niego wrócić?
Serdar Deniz od dawna chciał schudnąć o 25 kg. Zaczęło się obiecująco.
„Przyjmowany w stałej dawce hamuje apetyt i szybkość opróżniania żołądka”
W lutym 2023 r. Deniz ważył 125,2 kg. Jego wskaźnik BMI wynosił 42. Miał również zdiagnozowaną cukrzycę typu 2, co oznaczało, iż nie mógł już dłużej odwracać wzroku od swoich problemów. Oprócz innych leków na cukrzycę Deniz zdecydował się na Ozempic — znany także powszechnie jako „zastrzyk odchudzający”. Od samego początku działał w porozumieniu ze swoim lekarzem.
Ozempic został zatwierdzony w Europie w 2018 r. do leczenia cukrzycy typu 2. Zawiera substancję czynną — semaglutyd. Działa ona w podobny sposób do hormonu hamującego apetyt — GLP-1 (glukagonopodobny peptyd 1).
Łagodne nudności kilka minut po nakłuciu
Serdar Deniz w ciągu 11 miesięcy każdego tygodnia wstrzykiwał preparat w fałdę na brzuchu.
— Na początku przyjmowania leku czułem lekkie mdłości przez pierwsze dwie do trzech minut — mówi Serdar.
Nudności z czasem ustępowały. Po ośmiu tygodniach, jak mówi, jego ciało „przyzwyczaiło się do zastrzyków”.
Serdar naprawdę poczuł działanie leku, gdy zwiększył dawkę z 0,25 do 0,5 µg substancji czynnej.
— Mój apetyt całkowicie znikał — mówi Deniz o swoich doświadczeniach z lekiem Ozempic. Jego apetyt wracał na jeden lub dwa dni przed kolejnym zastrzykiem.
— To naprawdę mnie zaskoczyło i było dla mnie potwierdzeniem, iż lek działa — dodaje 36-latek.
10 kg w osiem tygodni
Zaledwie osiem tygodni po pierwszym zastrzyku Deniz ważył 10 kg mniej. Fakt, iż lek był tak skuteczny, wprawił go w zdumienie.
To niezwykły sukces. Bardzo trudno byłoby go osiągnąć w tak krótkim czasie dzięki metod mających na celu trwałą utratę wagi, takich jak przejście na dietę śródziemnomorską lub przerywany post. Może taki wynik udałoby się uzyskać przy radykalnej diecie, takiej jak post terapeutyczny, podczas którego nie spożywa się niczego poza wodą, herbatą, bulionem warzywnym i niewielką ilością soku.
Eksperci, tacy jak prof. dr Norbert Stefan, który prowadzi badania nad terapiami opartymi na GLP-1 w Szpitalu Uniwersyteckim w Tybindze, twierdzą, iż „zastrzykom odchudzającym” powinna również towarzyszyć zmiana diety, która zasadniczo polega na ograniczeniu kalorii. Zalecane są ponadto ćwiczenia.
Problem polega na tym, iż pacjenci są często pozostawieni samym sobie, jeżeli chodzi o wdrożenie prawidłowej terapii lekiem Ozempic.
Każdy, kto wraca do domu tylko z ulotką od lekarza, prawdopodobnie będzie miał ogromne trudności z wprowadzeniem niezbędnych zmian. Serdar wie coś o tym problemie. Każdego dnia stara się obniżyć swoją dzienną dawkę kalorii (w jego przypadku zapotrzebowanie obliczono na 2,3 tys. kalorii) o 600 kalorii.
Nieprzyjemne uczucie uzależnienia
Sukcesowi Deniza w odchudzaniu towarzyszyło jednak coś negatywnego — uczucie uzależnienia od zastrzyków.
— Stawało się ono coraz silniejsze. Uzależnienie to być może niewłaściwe słowo. Ale zacząłem myśleć w następujący sposób: biorę zastrzyk, więc mogę zafundować sobie torbę słodyczy — mówi.
Wiedział, iż była to błędna postawa, ale, jak mówi, z powodu leków „ciągle trwał w niewłaściwym sposobie myślenia”.
Deniz zdecydował się eksperymentować z Ozempic
W miarę upływu miesięcy utrata masy ciała spowolniła. Pod koniec listopada, dziesięć miesięcy po pierwszym zastrzyku, waga Serdara przez cały czas była jedynie o 10 kg mniejsza. Od kwietnia wciąż ważył 115 kg. Ale jest też dobra wiadomość. Deniz dowiedział się, iż jego poziom glukozy we krwi w dużej mierze się unormował. Lekarz poinformował go, iż jego cukrzyca jest w remisji.
Deniz mówi, iż z jakiegoś powodu po prostu nie mógł przestać brać zastrzyków. Poszedł choćby o krok dalej. Czując, iż rozwinął odporność na lek, podwoił zalecaną maksymalną dawkę do 2,0 mg.
Mężczyzna wstrzykuje sobie Ozempic
— Chciałem zobaczyć, czy coś się stanie — mówi. Nie powiedział o tym swojemu lekarzowi.
Coś się wydarzyło. Jego ciało zareagowało na wyższą dawkę dalszą utratą wagi.
— Straciłem kolejne kilogramy w bardzo krótkim czasie. Uświadomiłem sobie, iż muszę zwiększyć dawkę, aby schudnąć. Było to dla mnie przerażające — wspomina 36-latek. Po dwóch tygodniach przerwał swój eksperyment.
Dawki leków powinny być zmieniane wyłącznie w porozumieniu z lekarzem.
Doświadczenie z odstawieniem Ozempic
Po tym doświadczeniu Serdar Deniz w końcu całkowicie odstawił Ozempic. I ten ostatni rozdział w jego przygodzie z „zastrzykami odchudzającymi” również spowodował trudności.
— Przez dwa tygodnie miałem silne bóle głowy i byłem całkowicie niezdolny do koncentracji — wspomina. Deniz uważa, iż jego objawy były spowodowane odstawieniem leku Ozempic. Są one również wymienione w ulotce dołączonej do opakowania.
Deniz zdecydowanie nie chce wracać do strzykawek.
— Nie, nie będę więcej przyjmował leku Ozempic, także dlatego, iż moja cukrzyca jest dobrze leczona i kontrolowana, a zatem nie mam już żadnych wskazań medycznych do stosowania tego leku — mówi Deniz.
36-latek obawia się także konieczności ciągłego zwiększania dawki w celu dalszego skutecznego odchudzania. Deniz boi się niepoznanych jeszcze skutków, które może spowodować lek.
Oto kronika odchudzania Serdara — począwszy od lutego 2023 r.:
- luty — waga 125,2 kg — dawka Ozempic: 0,25 mg,
- marzec: waga: 123,0 kg — dawka Ozempic zostaje zwiększona do 0,5 mg,
- czerwiec: waga: 115,0 kg — dawka Ozempic zostaje zwiększona do 1,0 mg,
- lipiec — waga 113,5 kg,
- listopad — waga 114,9 kg — 2-tygodniowa próba z dawką 2,0 mg leku Ozempic,
- grudzień — waga 113,9 kg. Wtedy 36-latek odstawił Ozempic.
24 lutego 2024 r. Deniz ważył 112,2 kg.
Deniz wstrzykiwał sobie Ozempic głównie w celu leczenia cukrzycy. Nie potępia ludzi, którzy chcą zrzucić kilka kg dzięki „zastrzyków odchudzających”.
— Moim zdaniem każdy, kto źle się czuje, ma prawo do pomocy — mówi.
Niemniej jednak Deniz radzi ludziom, aby najpierw wypróbowali alternatywne metody „zanim zablokują drogę komuś, kto jest uzależniony”. Ze względu na coraz częstsze stosowanie leku poza wskazaniami jako środka odchudzającego w 2023 r. w Europie wystąpiły problemy z jego dostawami.