– W leczeniu boreliozy musimy bazować na faktach, a nie fake newsach. Coś takiego jak „przewlekła borelioza” nie istnieje. Antybiotykoterapia powinna trwać do miesiąca. jeżeli ktoś oferuje wielomiesięczne leczenie, warto zapytać, na podstawie, jakich danych przeprowadza ten eksperyment – mówi prof. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.
W 2023 r. w Polsce potwierdzono 25 244 przypadki boreliozy i 659 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Mimo iż – statystycznie – tylko co 20. kleszcz zakaża krętkami z rodzaju borrelia, a borelioza u ludzi jest dość łatwo wyleczalna, choroba ta budzi strach i prowokuje spory w środowisku naukowym. Przeciwko eksperymentalnym formom terapii protestują specjaliści chorób zakaźnych, samorząd lekarski, sejmowa komisja zdrowia.
W kwietniu 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę jednego z podmiotów medycznych i przychylił się do opinii Rzecznika Praw Pacjenta, który alarmował, iż stosowanie wielokrotnej antybiotykoterapii w leczeniu boreliozy jest niezgodne ze stanem wiedzy medycznej i niebezpieczne dla pacjentów.