Twardzina układowa jest chorobą niezwykle trudną do leczenia, jednak na horyzoncie pojawiła się bardzo obiecująca opcja - poznana w ostatnich latach terapia CAR-T. O pierwszym jej zastosowaniu w twardzinie informuje „The Lancet Rheumatology”.
Twardzina układowa jest chorobą zwłóknieniową charakteryzującą się najwyższą śmiertelnością spośród chorób reumatycznych o podłożu immunologicznym. Objawy narządowe, takie jak zwłóknienie płuc i mięśnia sercowego oraz przełom nerkowy są głównymi przyczynami zgonów, ponadto zwłóknienie skóry i objawy ze strony naczyń obwodowych, takie jak owrzodzenia skóry, są głównymi przyczynami pogorszenia jakości życia i niezdolności do pracy. Mimo iż w ostatnich latach nastąpiła poprawa w wynikach leczenia, u wielu pacjentów interwencje nie zapewniają wystarczającej kontroli choroby.
Terapia CAR-T, która w ostatnich latach znacznie poszerzyła możliwość leczenia onkologicznego, wykazała także bardzo dobre wyniki u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym. U pacjentów z twardziną układową nie została dotychczas scharakteryzowana, jednak pionierami okazali się tu naukowcy z kilku niemieckich ośrodków badawczych.
Na Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Erlangen zrekrutowano sześciu pacjentów z ciężką rozsianą twardziną układową do leczenia CAR-T; osoby te, poddane wcześniej co najmniej dwoma innymi sposobami leczenia, nie uzyskały odpowiedzi na żadną z terapii. Zbadano, jak nowa terapia wpływa na postęp śródmiąższowej choroby płuc, wystąpienie zastoinowej niewydolności serca, niewydolności nerek, nadciśnienia tętniczego lub konieczności rozpoczęcia nowej terapii immunosupresyjnej lub przeciwfibrotycznej.
Wyniki, mimo iż na małej populacji, okazały się wręcz spektakularne. Podczas około 500 dni obserwacji nie wystąpiło żadne z wyżej wymienionych zdarzeń. Dodatkowo, w zakresie wyników drugorzędnych, prawdopodobieństwo poprawy wyniku w skali ACR-CRISS wzrosło po 6 miesiącach do mediany 100 proc. Mediana w zakresie skali mRSS spadła o 31 proc, co odpowiada medianie spadkowi 8 punktów w ciągu 100 dni. Zasięg choroby płuc oceniany w tomografii komputerowej uległ zmniejszeniu średnio o 4 proc. Poprawie uległa także czynność tego narządu - wymuszona pojemność życiowa poprawiła się o medianę 195 ml w ostatnim punkcie czasowym obserwacji.
Jest to pierwszy dowód na to, iż terapia komórkami CAR-T ukierunkowana na CD19 może przerwać postęp objawów zwłóknieniowych u pacjentów z twardziną układową. Pełna wersja jednego z najważniejszych badań ostatnich lat jest dostępna w pełnej wersji anglojęzycznej pod linkiem.