Uzależnienie to bardzo podstępna choroba, która rozwija się powoli i początkowo może nie dawać wyraźnych objawów. Osoby uzależnione często mylnie sądzą, iż wciąż mają pełną kontrolę nad swoim zachowaniem i mogą przestać pić, brać narkotyki lub uprawiać hazard w dowolnym momencie. Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalistów?
Podjęcie terapii to ważna decyzja, która może odmienić Twoje życie. Pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu jest uświadomienie sobie, iż problem istnieje. Następnie warto zwrócić się do renomowanej placówki po pomoc. Walka z uzależnieniem jest bardzo trudna, szczególnie gdy chory nie może liczyć na wsparcie otoczenia. Jak wygląda pobyt w prywatnej klinice odwykowej dla alkoholików?
Czy to już czas na terapię uzależnień? Sygnały, które warto znać
Nadużywanie alkoholu, narkotyków oraz innych substancji o działaniu psychoaktywnym prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, zaburzeń psychicznych i wykluczenia społecznego. Pierwsze oznaki uzależnienia bardzo łatwo można przeoczyć. Osoba chora nie zauważa, iż sięga po coraz większe ilości alkoholu lub coraz częściej podejmuje zachowania związane z nałogiem. Niepokojące sygnały, które stanowią wskazanie do podjęcia terapii uzależnień to:
- przekraczanie ustalonych przez siebie limitów,
- wzrost tolerancji na daną substancję,
- zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i zawodowych,
- objawy fizyczne, np. drżenie rąk, problemy ze snem, lęk, niepokój, problemy z koncentracją czy niekontrolowane wybuchy złości,
- nieskuteczne próby ograniczenia lub kontrolowania przyjmowania danej substancji.
Niekiedy osoba uzależniona pomimo regularnego spożywania alkoholu bądź innych substancji psychoaktywnych całkiem dobrze funkcjonuje w społeczeństwie i wówczas nie widzi potrzeby, aby skorzystać z terapii. Jednak warto pamiętać, iż uzależnienie to choroba chroniczna i postępująca, która oddziałuje na nasz organizm i psychikę oraz nie pozostaje bez wpływu na otoczenie. Im dłużej osoba uzależniona zwleka z terapią, tym trudniejsze będzie zapanowanie nad nałogiem.
Jak skutecznie walczyć z nałogiem?
Leczenie uzależnień to proces długotrwały, który wymaga od chorego pełnego zaangażowania. Bardzo dobre efekty przynosi pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień, ponieważ pozwala na odizolowanie osoby chorej od jej środowiska, które często ma duży wpływ na rozwój uzależnienia. Świetne warunki oferuje swoim pacjentom Klinika WANT w Szenajdzie. W takim miejscu możesz w pełni skupić się na procesie zdrowienia. W programie ośrodka znajdują się takie aktywności jak:
- planowanie dnia,
- wykłady,
- grupy zadaniowe,
- konsultacje indywidualne,
- terapia indywidualna i grupowa,
- trening asertywności,
- filmoterapia,
- zajęcia rekreacyjne dla chętnych.
Specjaliści z Kliniki WANT w Szenajdzie zapewniają swoim pacjentom wsparcie psychologiczne na każdym etapie leczenia. Oferta ośrodka obejmuje także pełne wyżywienie, saunę 2 razy w tygodniu oraz dostęp do sali gimnastycznej.
Ile kosztuje detoks alkoholowy w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień?
Pacjenci bardzo często zgłaszają się do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień na detoks alkoholowy. Jest to pierwszy i bardzo istotny krok do podjęcia skutecznej walki z nałogiem. Detoksykacja ma na celu przerwanie ciągu alkoholowego i polega na kontrolowanym odtruwaniu organizmu. Procedura jest przeprowadzana w taki sposób, aby wzmocnić i odżywić organizm oraz maksymalnie złagodzić symptomy zespołu abstynencyjnego. Klinika leczenia alkoholizmu WANT oferuje swoim pacjentom skuteczną terapię, której cena jest uzależniona od długości pobytu w placówce. Na stronie internetowej Kliniki WANT możesz zapoznać się ze szczegółowym cennikiem detoksu alkoholowego.
W przypadku uzależnienia nie można mówić o całkowitym wyleczeniu choroby. Terapia jest stosowana po to, aby pacjent był w stanie porzucić nałóg i wytrwać w trzeźwości. Aby tak się stało, osoba uzależniona musi zrozumieć swoją chorobę, rozwijać umiejętności radzenia sobie ze stresem, budować sieć wsparcia i aktywnie pracować nad sobą każdego dnia.