Proste ćwiczenia na wdowi garb. Wykonuj codziennie i pożegnaj się z deformacją

zdrowie.interia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


Mięśnie przykręgosłupowe pełnią bardzo istotną rolę w ciele. Gdy są mocne, gwarantują prawidłową postawę, mobilność, łądniejszą figurę i lepsze samopoczucie. Z wiekiem jednak słabną i tracą eleastyczność, powstają w nich przykrucze i obrastają wartswą tkanki tłuszczowej. Regularne ćwiczenia górnej partii pleców przyczyni się nie tylko do zmniejszenia bólu pleców i karku, ale również poprawy postury i zażegnania problemu z wdowim garbem. Sprawdź, jakie ćwiczenia warto wykonywać w domu, by wysmuklić górne plecy, kark i szyję.


Za co odpowiadają mięśnie kręgosłupa?


Mięśnie kręgosłupa pełnią bardzo istotną rolę, ponieważ odpowiadają za stabilizację kręgosłupa oraz utrzymanie ciała w prawidłowej pozycji. Niestety, wraz z upływem lat rzeczone mięśnie słabną. Z tego względu istotne jest ich regularne wzmacnianie poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.
Ćwiczenia na mięśnie kręgosłupa mogą zredukować ryzyko wystąpienia pewnych urazów, a także pomóc w utrzymaniu wyprostowanej sylwetki. Warto jednak pamiętać, iż ćwiczenia mogą nie rozwiązać każdego problemu związanego z plecami. W przypadku długo utrzymującego się bólu bądź występowania poważnych wad postawy warto udać się do odpowiedniego lekarza specjalisty, który pomoże we wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Reklama


Wdowi garb. Czym jest?


Wdowi garb to określenie deformacji wynikającej ze zgromadzenia się tkanki tłuszczowej pomiędzy odcinkiem piersiowym kręgosłupa a szyją. Rzeczona deformacja ma postać widocznego zgrubienia na karku. Wdowi garb to zwykle efekt nieprawidłowej postawy ciała, choć schorzenie może mieć również podłoże genetyczne lub też wynikać z otyłości. Co ważne – dolegliwość dotyka nie tylko osoby starsze, ale również młodsze.
Nieestetyczna deformacja na karku może wpływać nie tylko na zmniejszenie pewności siebie. Bardzo często zdarza się, iż wdowi garb powoduje ból w okolicach karku oraz sztywność mięśni. Niekiedy dochodzi również do drętwienia kończyn oraz zawrotów głowy.


3 ćwiczenia na wdowi garb. W taki sposób możesz się go pozbyć


Jeżeli wdowi garb nie zdążył się jeszcze dobrze rozwinąć, to wówczas warto wykonywać pewne ćwiczenia, które mogą zapobiec powstaniu deformacji. Dobrze jednak pamiętać o tym, iż w skrajnych przypadkach wizyta u lekarza może okazać się nieunikniona. Czasem, w ramach pozbycia się wdowiego garbu, wdrażana jest liposukcja.
Każde z tych ćwiczeń wykonuj w miarę możliwości codziennie przez minimum 2 minuty. Poświęcając więc zaledwie 6 minut dziennie, możesz znacząco poprawić swój wygląd, mobilność i samopoczucie w górnych partiach pleców, szyi i karku. Ćwiczenia te są bezpieczne i nie wymagają dobrej kondycji ani żadnego specjalnego sprzętu. Do dzieła.


Pajacyki na podłodze.Pierwsze ćwiczenie należy wykonywać na leżąco, na płaskiej powierzchni. Po położeniu się na plecach trzeba przesuwać ręce po podłożu w taki sposób, jakbyśmy chcieli zrobić aniołka na śniegu. Trzeba pamiętać przy tym o ściąganiu łopatek oraz wykonywaniu maksymalnego zakresu ruchu. Cofanie brody.Drugie ćwiczenie jest niezwykle proste. W pozycji stojącej lub siedzącej należy cofać brodę do momentu, aż nie poczujemy napięcia mięśni karku. Dobrze jest codziennie wykonywać przynajmniej dwie serie po dziesięć powtórzeń tego ćwiczenia.Mobilizacja kręgosłupa.Trzecie ćwiczenie również można zrobić w pozycji stojącej lub siedzącej. Polega ono na cofnięciu głowy i łopatek co spowoduje otwarcie klatki piersiowej. Potem nalezy wykonać odwrotny ruch - zbliżajac ramiona do siebie z przodu ciała, wypuchając do tyłu zaokrąglone plecy. Ćwiczenie to przypimna słynną mobilizację kręgosłupa wykonywaną zwykle w klęku podpartym, zwaną również poycją kota i krowy. Po jednym wykonanym powtórzeniu dobrze jest rozluźnić mięśnie. Ćwiczenia nalezy wykonywać wolni i dokłądnie przez około 2 minuty.
Prezentowane ćwiczenia są wskazane zwłaszcza dla osób pracujących długo w jednej pozycji siedzącej, np. przy komputerze lub za kierownicą samochodu. Pomogą też osobom, które ciepią na bóle głowy i szyi lub chrapią.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału