Projekt zmiany rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

naszesprawy.eu 1 tydzień temu

Informujemy, iż na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt zmiany rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2021 r. poz. 857 oraz z 2022 r. poz. 1606). Propozycja zmiany rozporządzenia wynika z przepisów:
• ustawy z dnia 24.07.2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1165),
• ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz.U. z 2024 r. poz. 1275).

Ustawa z dnia 24.07.2024 r. wprowadziła do ustawy o rehabilitacji mi.in. przepis art. 6ba ust. 2, stanowiący o tym, iż osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Doprowadziło to do rozbieżności z § 6 ust. 2 rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności, zgodnie z którym do wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności dołącza się dokumentację medyczną, w tym zaświadczenie lekarskie, wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku.

W tej sytuacji zmiana w § 1 pkt 1 projektu rozporządzenia ma na celu ułatwienie osobom, ubiegającym się o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności, uzyskanie tego orzeczenia poprzez wydłużenie terminu ważności zaświadczenia lekarskiego i jest to zmiana dostosowująca tekst rozporządzenia zmienianego do przepisów ustawy o rehabilitacji w aktualnym kształcie.

Z kolei zmiana w § 1 pkt 2 projektu rozporządzenia proponuje nowe brzmienie § 15 rozporządzenia, uwzględniające przeniesienie treści przepisu dotyczącego terminu złożenia wniosku o kolejne orzeczenie do ustawy o rehabilitacji.

Potrzeba nowelizacji rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności związana jest również z wydaniem ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel. Przepisy art. 6ca, art. 6cc art. oraz 6d ustawy o rehabilitacji, po nowelizacji dokonanej przepisami ustawy o aplikacji mObywatel, określają tryb wydawania przez powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności legitymacji dokumentujących niepełnosprawność albo dokumentujących stopień niepełnosprawności:
1) w postaci dokumentu z tworzywa sztucznego (dalej: ,,legitymacja tradycyjna”);
2) w postaci dokumentu mobilnego (dalej: ,,mLegitymacja ON”).

Ten nowy stan prawny, w celu wdrożenia usługi wydawania mLegitymacji ON, musi znaleźć odzwierciedlenie w przepisach rozporządzenia sprawie orzekania o niepełnosprawności, czemu ma służyć niniejsza nowelizacja.

Projekt zmiany rozporządzenia wraz z uzasadnieniem

pr/, fot. freepik.com

Data publikacji: 12.11.2024 r.

Idź do oryginalnego materiału