Fundacja Rozwoju Młodego Pokolenia udzieli wsparcia uczniom z terenów powodziowych. Od przyszłego semestru będzie organizować szkolenia i warsztaty mające na celu wzmocnienie zdrowia psychicznego osób, które kilka miesięcy temu spotkała tragedia. Pomoc skierowana będzie także do nauczycieli i rodziców uczniów.
– Kiedy opada adrenalina i emocje związane z kryzysowym wydarzeniem, z jakąś tragedią, wówczas odzywają się traumy. Korzystając z doświadczeń zdobytych w trakcie pomocy uchodźcom z Ukrainy, a później powodzianom, postanowiliśmy działać, biorąc jednocześnie pod uwagę obszar zainteresowania naszej organizacji, czyli zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz profilaktykę zachowań ryzykownych i uzależnień. To jest najlepszy czas, żeby podjąć tego typu inicjatywy. W okresie do 6 miesięcy od czasu jakiegoś kryzysu czy tragedii, należy zająć się wzmacnianiem zdrowia psychicznego – tłumaczy Piotr Szwędrowski z Fundacji Rozwoju Młodego Pokolenia.
– Zaraz po powodzi działania skupiły się na pomocy materialnej. Teraz jest najwłaściwszy moment na udzielanie pomocy psychologicznej. Ta pomoc potrzebna jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dzieciom jest najtrudniej pomagać, ponieważ nie zawsze artykułują, czego potrzebują. Ta pomoc skierowana najpierw do nauczycieli, żeby wskazać im, w jaki sposób mają rozmawiać z dziećmi jest bardzo cenna. Wiele rzeczy będzie „wychwytywane” w szkole i wtedy realnie będzie można tym dzieciom pomóc – uważa Jolanta Błaszczyk, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Głuchołazach.
– Taki program opieki psychologicznej funkcjonuje od połowy września. Jednak każde dodatkowe wsparcie jest ważne. Wszystkie inicjatywy organizacji pozarządowych dotyczące wzmacniania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, udzielania wsparcia psychologicznego, w tym merytorycznego wsparcia dla rodziców i nauczycieli, są niezwykle cenne – mówi Joanna Raźniewska, Opolska Kurator Oświaty.
Program Fundacji Rozwoju Młodego Pokolenia realizowany będzie w sumie w 34 placówkach oświatowych na terenie województwa opolskiego i dolnośląskiego.
Piotr Szwędrowski, Jolanta Błaszczyk, Joanna Raźniewska:
Dłuższa relacja:
autor: Anna Kurc