Program „Profilatyka 40 plus” wydłużony o kolejne pół roku

supernowosci24.pl 3 tygodni temu
Fot. pixabay

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zdecydowała o wydłużeniu programu “Profilaktyka 40 plus” do końca 2024 r. Od 1 lipca nie będzie jednak możliwości zapisania się na badania przez infolinię.

O przedłużenie programu “Profilaktyka 40 plus” – mimo iż skorzystało z niego na razie tylko nieco ponad 12 proc. uprawnionych Polaków – apelowali niedawno lekarze rodzinni z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

– Korzyści dla pacjentów są ogromne. Wykryliśmy bardzo dużo chorych z nadciśnieniem, cukrzycą i dyslipidemią, którzy nigdy wcześniej nie pomyśleli o tym, by zrobić badania. Dzięki programowi chorzy są wychwytywani na dużo wcześniejszym etapie. Na przykład poprzez badanie kału na krew utajoną, poszerzone w razie potrzeby o kolonoskopię, możemy zwiększyć wykrywalność raka jelita grubego. Pacjentów łatwiej się leczy, lepsze i szybsze są efekty. Same zyski – przekonywał Wojciech Pacholicki, wiceprezes Porozumienia.

Do badań zachęca także NFZ

– o ile chodzi o wykonywanie badań profilaktycznych w programie dla osób 40 plus, Podkarpacie znalazło się w czołówce. W skali kraju, uplasowaliśmy się na wysokim, trzecim miejscu – mówił jakiś czas temu Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

– Zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia, dlatego tak ważne jest aby dbać o siebie, odpowiednio się odżywiać, być aktywnym fizycznie i wykonywać badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie schorzeń to przecież większa szansa na skuteczne leczenie – zachęcał

Na Podkarpaciu w programie uczestniczy 180 placówek

Wybór placówki należy do Pacjenta. Nie obowiązuje również rejonizacja, zatem można wybrać dowolną na terenie całej Polski. Samo badanie trwa kilka minut, to naprawdę kilka czasu. Ewentualne problemy zdrowotne zajmą go o wiele więcej.

Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. Zakres jest ustalany na podstawie wypełnionej przed badaniem ankiety.

Program Profilaktyka 40 PLUS został przedłużony do końca 2024 r., a osoby które ukończyły 40 lat, mogą wykonać badania ponownie, jeżeli od pierwszych minęło 12 miesięcy.

Istnieją cztery sposoby zapisu na badania:

  • Internetowe Konto Pacjenta
  • aplikacja mojeIKP
  • infolinia +48 800-100-101 (do końca czerwca 2024 roku)
  • placówka, która realizuje program Profilaktyka 40 PLUS

Pakiet dla Pań…

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet obejmuje: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi,krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

I pakiet dla Panów

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT), PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

– Wczesne wykrycie schorzeń to większa szansa na skuteczne leczenie. Warto z takich badań skorzystać – zachęca Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego NFZ. (Fot. Wit Hadło)

Tak trzymać

Badania profilaktyczne są łatwe do wykonania i nie wymagając skierowania od lekarza. Ich realizacja przez wszystkich mieszkańców jest oczywiście odległym ideałem, ale widać, iż coraz więcej osób zaczyna traktować swoje zdrowie na poważnie. Mimo, iż często odkładamy własne zdrowie na późniejszą chwilę i zapomnimy, iż zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia, to widać niewielką choć systematyczną poprawę. Szukajmy zatem pretekstu aby zrobić badanie profilaktyczne, a nie wymówek aby ich nie robić! – apeluje rzecznik.

Idź do oryginalnego materiału