Główny Inspektor Farmaceutyczny w miniony piątek poinformował, iż większość produktów leczniczych z grupy antybiotyków jest w tej chwili dostępna na rynku. Po dużym wzroście na początku roku, teraz odnotowywany jest spadek wystawionych recept dla większości leków z tej grupy.
– W dalszym ciągu obserwujemy utrudnienia w dostępności produktu leczniczego z substancją czynną clarithromycinum, w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej w dawce 250 mg/5 ml. Poprawy dostępności spodziewamy się w kwietniu br. – informuje GIF.
- Czytaj również: Z antybiotykami coraz lepiej… Ale będą problemy z dostępnością innych leków
W odniesieniu do ubiegłego tygodnia spadła też liczba wystawionych opakowań na produkty lecznicze z substancją czynną oseltamivirum. Nadal jednak utrzymuje się na wysokim poziomie. W obecnej chwili dostępność produktów w dawce 45 mg uległa zdecydowanej poprawie dzięki zrealizowanym dostawom. W obrocie dodatkowo znajdują się produkty lecznicze z importu (m. in. w dawce 75 mg).
Prognozowane problemy z dostępem
Główny Inspektor Farmaceutyczny przedstawił też informacje o możliwych problemach z dostępem do niektórych leków w najbliższych tygodniach. Jednym z nich jest produkt z substancją czynną gemcitabinum. To koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji, 40 mg/ml, 1 fiol. 25 ml. Jak podaje GIF objęty czasowym wstrzymaniem wprowadzania do obrotu przez podmiot odpowiedzialny do końca lipca 2025 r.
– Po wyczerpaniu aktualnego zapasu produkt ten będzie niedostępny do końca okresu wstrzymania. W obrocie znajdują się produkty lecznicze w innych dawkach – informuje Główny Inspektor Farmaceutyczny.
- Czytaj również: Możliwe utrudnienia w dostępie do hipoalergicznego mleka dla dzieci
Urzędnicy prognozują też utrudnienia w dostępności leków z substancją czynną risperidonum. Chodzi głównie o proszek do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu. Występuje on w dawkach: 25 mg, 37,5 mg oraz 50 mg.
– Jeden z produktów został czasowo wstrzymany we wprowadzaniu do obrotu i podmiot odpowiedzialny na chwilę obecną nie posiada informacji o kolejnych dostawach ww. produktów. W obrocie dostępny jest odpowiednik, którego zapas oraz dostawy nie będą w stanie pokryć zapotrzebowania na oba produkty lecznicze – wskazuje GIF.
Organ prognozuje też utrudnienia w dostępności produktu leczniczego z substancją czynną podophyllotoxinum, roztwór na skórę, 5 mg/ml, 1 butelka 3,5 ml. Produkt objęto czasowym wstrzymaniem wprowadzania do obrotu przez podmiot odpowiedzialny do 20 czerwca br. W obrocie brak jest odpowiednika.
Poprawa dostępności do leków
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował też, iż dostęp do niektórych leków się poprawił. Między innymi podmioty odpowiedzialne zrealizowały dostawy m.in. produktów z substancjami czynnymi emtricitabinum + tenofovirum disoproxilum oraz z substancją czynną methylphenidati hydrochloridum w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu w dawkach 10 mg, 20 mg, 30 mg. Dostępność produktów dla pacjentów powinna ulec poprawie.
– W związku z zapytaniami dotyczącymi produktów leczniczych z substancjami czynnymi levetiracetamum oraz midazolamum informujemy, iż wyżej wymienione produkty są w tej chwili dostępne na stanach hurtowni farmaceutycznych oraz aptek ogólnodostępnych w ilościach pokrywających zapotrzebowanie – informuje również GIF.
Przyznaje jednocześnie, iż mogą występować utrudnienia w dostępności 3 produktów objętych czasowym wstrzymaniem wprowadzania do obrotu. Wstrzymane produkty posiadają jednak odpowiedniki.
Źródło: ŁW/GIF