Profilaktyka w krajach europejskich jest niedostateczna

mzdrowie.pl 11 miesięcy temu

Nie podejmowanie działań profilaktycznych pogarsza zdrowie Europejczyków. Polacy są w europejskiej czołówce nie badających się Europejczyków – 60 proc. Polaków nie poddaje się badaniom kontrolnym. We wrześniu został opublikowany STADA Health Report 2023, który przedstawił obecne podejście do profilaktyki mieszkańców Europy. Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród 32 tys. respondentów z 16 europejskich państw (w tym z Polski).

Choć wpływ profilaktyki zdrowotnej na długość i jakość życia jest powszechnie znany, wciąż za mało osób wykorzystuje tę wiedzę w praktyce. W Europie najczęściej powodem tego jest niska świadomość wagi działań profilaktycznych. Równocześnie wciąż stosunkowo dużo Europejczyków jest niezadowolonych z funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej we własnych kraju. Pamiętając o determinantach zdrowia ułożonych w polach Lalonde’a, należy podkreślać konieczność wzięcia przez Europejczyków, większej odpowiedzialności za własne zdrowie.

Z danych opublikowanych w raporcie wynika, iż 42 proc. Europejczyków nie wykonuje żadnych badań profilaktycznych. Najwięcej osób poddających się regularnym badaniom, mieszka w Holandii (32 proc. ankietowanych) i w Wielkiej Brytanii (31 proc.). Na drugim biegunie znajdują się mieszkańcy Serbii, Polski i Rumunii. W państwach tych prawie 2/3 obywateli nie korzysta z żadnych form działań profilaktycznych w ramach systemu opieki zdrowotnej. Wiek nie odrywał tu znaczącej roli. Natomiast o ile chodzi o płeć to mężczyźni rzadziej niż kobiety zgłaszają się na badania kontrolne.

Powodem takiego podejścia do profilaktyki jest brak świadomości jej znaczenia, ale czasem również bariera finansowa. Większość osób unikających regularnych badań, nie posiada wiedzy na tematy zdrowotne, albo – mimo iż zna je w teorii – nie podejmuje działań w tym obszarze. Koszty badań, jako powód nie korzystania z nich, najczęściej podawali mieszkańcy Rumunii i Serbii. Kwestię finansową jako przeszkodę wymieniali również badani z całej Europy, którzy równocześnie stwierdzali, iż nie narzekają na swój indywidualny budżet. Jeszcze inni ankietowani mówi wprost, iż ich zdaniem badania są zbędne. Wymówką był ponadto brak czasu.

W badaniu sprawdzano również poziom zadowolenia Europejczyków z systemu opieki zdrowotnej we własnym kraju. Zauważalna jest zmniejszona liczba pozytywnie oceniających jej funkcjonowanie. Zadowolonych jest zaledwie 61 proc. badanych. Mieszkańcy Europy podzielili się również swoimi obawami związanymi z brakiem pewności otrzymania adekwatnej opieki zdrowotnej. Prawie ¼ z nich odczuwa lęk związany z możliwością braku dostępu do niezbędnych dla nich leków. Część z nich zetknęło się bezpośrednio z tym zagrożeniem.

Ponad 25 proc. Europejczyków twierdzi, iż zwiększyło spożycie suplementów diety w ostatni roku. Tylko 16 proc. ankietowanych przy ich wyborze kieruje się poradami farmaceutów. Największy odsetek osób korzystających z suplementów, jest wśród Serbów. Natomiast konsultowanie ich zakupu w aptece, jest najpopularniejsze we Francji. Ze zdrowiem fizycznym nierozerwalnie jest związane zdrowie psychiczne, które ocenia jako „dobre” lub „bardzo dobre” 67 proc. Europejczyków. W roku 2022 zadowolonych ze swojej kondycji psychicznej było 57 proc. mieszkańców Europy. W ocenie widać różnice pomiędzy płciami – mężczyźni przypisują wyższe noty swojemu zdrowiu psychicznemu. Ponadto gorsza kondycja psychiczna koreluje doświadczanymi problemami finansowymi.

Idź do oryginalnego materiału