Profilaktyka chorób naczyniowych mózgu

neurovigor.pl 1 rok temu
Zdjęcie: udar-mózgu-neurovigor


Najważniejszy czynnik ryzyka wystąpienia udaru mózgu oraz obniżenia zdolności poznawczych – to przede wszystkim chwiejne nadciśnienie tętnicze.

Na nadciśnienie tętnicze cierpią miliony ludzi w Polsce w średnim wieku, między 40-60 lat, co odbija się negatywnie na ich sercu, mózgu oraz naczyniach krwionośnych. Wykonano wiele badań omawiających związek między nadciśnieniem, a zdolnościami poznawczymi, demencją i chorobami naczyniowymi mózgu.

Przyczyna udaru mózgu

Najważniejszym wnioskiem jest ten, iż choćby nieznacznie podwyższone ciśnienie krwi u osób w średnim wieku (40-64 lat) w sposób niezauważalny uszkadza mózg i jego naczynia krwionośne, co w późniejszym wieku (po 65 rż) podnosi ryzyko wystąpienia chorób naczyniowych mózgu oraz problemów poznawczych takich, jak trudności w uczeniu się, czy przypominaniu sobie informacji, a także mogą wystąpić zaburzenia funkcji wykonawczych, jak porządkowanie myśli, planowanie czasu, podejmowanie decyzji.

Badacz Pauline Maillard z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeanalizowała wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego oraz badań obrazowych mózgów u 579 osób w wieku 19-63 lat. Analiza tych danych wykazała, iż mózgi uczestników z podwyższonym ciśnieniem tętniczym skurczowym przedstawiały oznaki wcześniejszego starzenia się w porównaniu do badanych uczestników z prawidłowym ciśnieniem tętniczym. W badaniach obrazowych mózgów stwierdzono uszkodzenie substancji białej oraz zmniejszenie objętości substancji szarej mózgowia. Zaobserwowano też zależność, iż im wyższe było ciśnienie tętnicze skurczowe u uczestnika, tym wyraźniej widoczne były nieprawidłowości w strukturach mózgowia. Wysunięto wniosek, iż mózg czterdziestolatka z lekko podwyższonym ciśnieniem ok 140/90mmHg przedstawia się o 7.2 roku starzej niż mózg jego rówieśnika z ciśnieniem tętniczym w normie. Stwierdzono, iż sprawność intelektualna u osób badanych w wieku średnim tych z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego oraz u osób bez choroby nadciśnieniowej była jeszcze nie zaburzona w tym wieku.

Od lat wiadomo, iż podwyższone ciśnienie tętnicze krwi powoduje miażdżycę tj twardnienie i wapnienie tętnic wewnątrz- i zewnątrzczaszkowych oraz inne choroby naczyń krwionośnych mózgu, co prowadzi do spadku ukrwienia komórek nerwowych i zaburzenia funkcjonowania neuronów.

Najważniejszy wniosek dla nas na przyszłość

1. Pamiętajmy, troszcząc się o ciśnienie krwi już w średnim wieku można mieć wpływ na zdrowie naszego mózgu w starości, choćby jeżeli wydaje się nam, iż to jeszcze nie czas na przejmowanie się podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego.

2. Pamiętajmy, iż zmiany strukturalne w mózgu i jego naczyń krwionośnych mogą zachodzić dziesiątki lat przed pierwszymi objawami demencji, czy przed wystąpieniem udaru mózgu.

Kiedy należy mierzyć ciśnienie tętnicze?

Możesz podejrzewać u siebie podwyższone ciśnienie tętnicze, jeżeli pojawią się bóle głowy ok potylicznej lub zawroty głowy, zaburzenia widzenia, nudności i wymioty, krwawienie z nosa, poczucie duszności lub ciężaru albo wręcz bóle w klatce piersiowej.

Należy zgłosić się do lekarza oraz systematycznie mierzyć ciśnienie tętnicze przy użyciu aparatu z certyfikatem CE.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze?

  1. Jeśli masz wątpliwości to zapytaj lekarza, aby pokazał ci prawidłowy sposób mierzenia ciśnienia.
  2. Mierz ciśnienie tętnicze po 5 minutowym odpoczynku
  3. Mierz ciśnienie tętnicze na tej ręce, na której uzyskujesz wyższy wynik.
  4. Mankiet musi być ciasno zapięty.
  5. Mankiet powinien być założony na ramieniu i na wysokości serca.
  6. Mierz ciśnienie tętnicze codziennie.
  7. Zapisuj uzyskane wyniki i regularnie je ze sobą porównuj, udostępnij lekarzowi.

Kiedy ciśnienie tętnicze jest za wysokie?

Według najnowszych europejskich wytycznych ciśnienie tętnicze o wysokości do 140/90mmHg i poniżej jest w normie. Ciśnienie tętnicze do 160/90mmHg określamy jako łagodne, do 180/110mmHg, jako umiarkowane, natomiast powyżej 180/110mmHg określamy jako nadciśnienie ciężkie.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Na początek ciśnienie można obniżyć poprzez zmianę stylu życia, a więc poprzez:

1. redukcję masy ciała,

2. stosując zdrową, zbilansowaną dieta, ubogą w sól,

3. rzucając palenia papierosów i ograniczając spożycie alkoholu,

4. zwiększając ilość ruchu lub sportu,

5. skuteczniejsze radzenie sobie ze stresem. o ile te zmiany nie wystarczą, konieczne jest zastosowanie leków obniżających ciśnienie tętnicze, często kilku jednocześnie pod kontrolą lekarza. Większość pacjentów musi przyjmować leki przez całe życie, bo w przeciwnym wypadku ciśnienie wróci do pierwotnego stanu.

Jesteśmy po to żeby Ci pomóc. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Poradnią Neurologiczną Neurovigor +48 780 411 222.

Idź do oryginalnego materiału