Profesor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Zdrojewski został uhonorowany Nagrodą PTK im. prof. Stefana Rywika. W ten sposób doceniono eksperta za wybitne osiągnięcia naukowe, organizacyjne, edukacyjne, popularyzatorskie oraz wdrożeniowe na rzecz nowoczesnej prewencji i epidemiologii chorób układu krążenia w Polsce.
Wyróżnienie przyznała Kapituła Nagrody Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w skład której weszli: prof. Marek Gierlotka, prof. Przemysław Mitkowski, prof. Karol Kamiński, prof. Agnieszka Młynarska oraz prof. Krzystof Chlebus.
Nagroda ma postać statuetki, którą wykonał artysta, prof. Jan Szczypka.
Zasłużony dla nauki i systemu
Prof. Tomasz Zdrojewski jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz hypertensjologii, nauczycielem akademickim oraz kierownikiem Zakładu Prewencji i Dydaktyki Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Od roku 1994 intensywnie zajmuje się epidemiologią kliniczną, prewencją, farmakoekonomią oraz polityką zdrowotną. W latach 1997 i 2002 był głównym autorem i koordynatorem programów Natpol i Natpol Plus - pierwszych ogólnopolskich badań oceniających metodą reprezentatywną rozpowszechnienie i kontrolę czynników ryzyka zawałów serca i udarów mózgu w Polsce.
W latach 1999-2001, we współpracy z Europejskim Towarzystwem Kardiologicznym zainicjował i realizował program edukacji w polskich środowiskach opiniotwórczych (Parlament RP, NSZZ Solidarność, OPZZ).
W roku 2002 - członek i sekretarz Zespołu Ekspertów ds. przygotowania Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD. Od roku 2003 sekretarz Narodowego Programu POLKARD. Inicjator i koordynator krajowych programów badawczych i interwencyjnych takich jak Polski Projekt 4 Miast, Polski Projekt 400 Miast, oraz wieloletnich projektów regionalnych: Sopkard 1999-2009 i Zdrowie dla Pomorzan 2005-2013.
W 2004 roku przedstawiciel Polski w negocjacjach dokumentu Komisji Unii Europejskiej „Healthy Heart”. W listopadzie 2005 r. inicjator prac zespołu „Polskie Zdrowie 2005-10-20” powołanego przez ministra zdrowia w celu przygotowania głównych założeń dla naprawy systemu ochrony zdrowia.
W 2006 roku otrzymał indywidualną nagrodę ministra zdrowia. Od kwietnia 2006 do 6 lipca 2010 był doradcą ds. zdrowia prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Członek grup roboczych i zarządów polskich i europejskich towarzystw naukowych. Autor lub współautor 659 publikacji, za które otrzymał sumarycznie 12 261 punktów MEiN.