Agencja Informacyjna – Wywiady: – Sztuczna inteligencja w medycynie polega na tym, iż gromadzimy duże ilości danych. Im jest ich więcej, tym jesteśmy w stanie dokładniej pewne rzeczy przeanalizować. – mówi prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach.
Spis treści
Generatywna sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w rozwoju naszej cywilizacji. Jaką rolę odgrywa w rozwoju medycyny?
Prof. Piotr H. Skarżyński, Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach: Sztuczna inteligencja (AI) pełni bardzo istotną rolę w różnych aspektach naszego życia. Patrząc na sztuczną inteligencję w medycynie, bardzo mocno wspiera ona wiele procesów diagnostycznych, czy to w diagnostyce obrazowej, czy w diagnostyce chorób skóry. Ale także w tych dziedzinach medycyny, gdzie możemy w sposób łatwy albo dostępny tak doprowadzić do takiego przetworzenia sygnału, który jest łatwy do pozyskania przez systemy, które gromadzą bazę danych.
Sztuczna inteligencja w medycynie polega na tym, iż gromadzimy duże ilości danych. Im jest ich więcej, tym jesteśmy w stanie dokładniej pewne rzeczy przeanalizować. Są to takie na przykład aspekty jak pulmonologia, gdzie możemy przeanalizować, w jaki sposób są drgania, czy drżenia czy trzeszczenia w płucach przy okazji różnego rodzaju infekcji górnych dróg oddechowych. I to widzimy. I to było bardzo istotne, i tutaj był bardzo duży postęp.
Drugim elementem, gdzie sztuczna inteligencja w medycynie może odgrywać rolę, to bardziej spersonalizowana rehabilitacja pacjenta po różnego rodzaju procedurach medycznych czy chirurgicznych. Kiedy analizując postępy w rehabilitacji, jesteśmy w stanie ją bardziej dopasować do pacjenta. Sztuczna inteligencja w medycynie jest w stanie bardziej dopasować elementy rehabilitacji, które pozwolą optymalnie przejść przez tą część całego cyklu terapeutycznego.
Czy są już narzędzia sztucznej inteligencji wyspecjalizowane w obsłudze świata medycyny?
Jest bardzo wiele różnych narzędzi sztucznej inteligencji w medycynie, które na różnych etapach są już dopasowane, dostosowane i współpracują. Tutaj jest kwestia także zmian w prawie, które pozwolą na w miarę sprawne wdrażanie tych rozwiązań do systemu ochrony zdrowia. Także certyfikacji tego, aby to działało w systemie medycznym.
Kolejny aspekt, który budzi także obawy i wątpliwości niektórych uczestników rynku, to kwestia bezpieczeństwa danych, ponieważ jak je pozyskujemy, to jest kwestia ich anonimizacji. To jest już dostępne. Takie programy także istnieją i jest to możliwe do zastosowania, ale pojawiają się inne aspekty, takie na przykład jak koszty z tym związane. Sam koszt energii jakiej potrzebuje sztuczna inteligencja w medycynie sprawia, iż w wielu projektach to są koszty milionowe. Chodzi o przeanalizowanie ilości danych i często no nie znajdują one pokrycia w budżetach działalności ośrodków ochrony zdrowia i wymagają dodatkowego finansowania.
To są rozwiązania krajowe, w różnych krajach na różnych kontynentach dotyczące sztucznej inteligencji w medycynie. Nie tylko kwestie unijne. Nie ma takiej kwestii, iż mamy jakieś przepisy niedostosowane. Natomiast sztuczna inteligencja w medycynie rozwija się na tyle szybko, iż tutaj musimy się dosyć gwałtownie adaptować.
Czy istnieją firmy informatyczne których główną działalnością jest sztuczna inteligencja w medycynie?
Istnieją firmy na rynku, które zajmują się sztuczną inteligencją. I są także podmioty, które mają swoje, jakby zespoły, które są dedykowane ochronie zdrowia. Z racji tego, iż to podąża tak szybko, firmy są w miarę dopasowane do rynku.
Nie ma czegoś takiego, iż tylko wyłącznie zajmujemy się medycyną, ponieważ myślę, iż jeden z aspektów, który wymaga dopracowania w zakresie systemowym, jest kwestia zgrania informatyków Inżynierów z klinicystami i z osobami, które są po drugiej stronie. Aby te rozwiązania były na tyle dostępne, aby były łatwe do zastosowania. Żeby nie okazało się, iż że mamy dane mamy, analizę mamy, coś, co nam pozwala zoptymalizować system leczenia. A tymczasem poziom skomplikowania i poziom wdrożenia wymaga albo takich wymagań technologicznych, albo czasowych, albo personelu, iż osoby, które są praktykami, nie widzą tutaj takiego tej tej synergii.
Czy sztuczna inteligencja w medycynie w Polsce ma zastosowanie porównywalne ze światem zachodnim?
Wielu Polaków ma zasługi w zakresie sztucznej inteligencji w medycynie, więc tutaj możemy powiedzieć, iż nie odstajemy może pod względem technologicznym ani zasobów ludzkich. Rzeczywiście Stany Zjednoczone są krajem, który wyprzedza technologicznie wiele kontynentów. Natomiast myślę, iż my w Polsce jesteśmy w tej czołówce światowej i nie odstajemy, jeżeli chodzi o to, co jest dostępne dla naszych specjalistów, ale także dla pacjentów.
Czy można sobie wyobrazić, iż za 10-15 lat sztuczna inteligencja w medycynie będzie sama opracowywać nowe metody leczenia?
Analiza dużej ilości danych pozwoli przeanalizować pewne rzeczy, które były robione wcześniej i doprowadzić do nowych metod diagnostycznych i leczniczych. Metod, które czasem może były stosowane, ale brakowało nie odwagi, ale brakowało pewności pod kątem prowadzenia badań klinicznych w taki sposób, aby to wdrożyć na szerszą skalę. Myślę, iż taka sytuacja może mieć miejsce i będzie ona opierała się na analizie dużej ilości danych z różnych ośrodków, które na przykład w dniu dzisiejszym aż tak się nie komunikują pod tym względem, jak będzie to możliwe w przyszłości.
Czy generatywna sztuczna inteligencja w medycynie potrafi zaskoczyć?
Sztuczna inteligencja w medycynie potrafi może nie tyle co zaskoczyć, co pozwala widzieć szansę szybkiej analizy danych i dostęp do takiej informacji, których zebranie i przetworzenie w normalnej sytuacji wymagały by dużej ilości czasu. jeżeli dołożymy do tego taki faktor pewnego krytycyzmu i doświadczenia z praktyki klinicznej, to rzeczywiście możemy zaoszczędzić dużo czasu, jeżeli mamy dostęp do takich danych, które pozwolą nam na takie wnioski.
Agencja Informacyjna, Wywiady /AIN, oESG.pl, RaportCSR.pl, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego/ 24.12.2023
Ilustracje: DALL-E