Problemy z lekami do nebulizacji. Komunikat Głównego Inspektora Farmaceutycznego

mgr.farm 6 dni temu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przedstawił najnowszą informację dotyczącą dostępności do leków w Polsce. Organ wskazuje, iż w niektórych przypadkach pacjenci mogą mieć problem ze znalezieniem przepisanych preparatów w aptekach.

– W porównaniu z ubiegłym tygodniem obserwujemy spadek zapotrzebowania na większość produktów z analizowanej grupy antybiotyków oraz poprawę dostępności produktów z substancją clarithromycinum, dzięki zrealizowanym dostawom m.in. leków w postaci tabletek powlekanych w dawce 500 mg, w opakowaniach po 14 tabl. oraz tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu w dawce 500 mg, po 7 tabl., a także granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej w dawce 250 mg/5 ml, w opakowaniu o poj. 60 ml – informuje Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Jednocześnie wskazuje, na utrudnioną w dalszym ciągu dostępność produktu leczniczego z substancją clobasamum, 10 mg, 20 tabl. Jego zapasy są na wyczerpaniu. Do czasu realizacji dostawy, zadeklarowanej wstępnie na bieżący miesiąc, będzie utrzymywała się utrudniona dostępność.

– Obserwujemy utrudnienia w dostępności jednego z produktów leczniczych w postaci zawiesiny do nebulizacji z substancją budesonidum, w dawkach 0,25 mg/ml oraz 0,5 mg/ml (w szczególności opakowania po 20 amp. o poj. 2 ml) – dodaje GIF.

  • Czytaj również: Nebulizacja: fakty i mity

Wynika to z czasowego wstrzymania wprowadzania leku do obrotu przez podmiot odpowiedzialny. Główny Inspektor Farmaceutyczny prognozuje utrudnienia w dostępności tych produktów do czasu realizacji dostawy. Tą z kolei zadeklarowano na maj/czerwiec br. W obrocie pozostają dostępne odpowiedniki.

– Produkt leczniczy z substancją salbutamolum w postaci roztworu do nebulizacji, 1 mg/ml (0,1%), 20 amp. 2,5 ml został objęty czasowym wstrzymaniem wprowadzania do obrotu przez podmiot odpowiedzialny do początku lipca br. Do czasu realizacji najbliższej dostawy, zadeklarowanej wstępnie na lipiec br., prognozujemy utrudnienia w dostępności. W obrocie pozostają dostępne produkty w postaciach: roztworu do nebulizacji o stężeniu 2 mg/ml (0,2%), 20 amp. 2,5 ml oraz aerozolu wziewnego w dawce 100 mcg/dawkę inhalacyjną – informuje też GIF.

Źródło: ŁW/GIF

Idź do oryginalnego materiału