Problemy z diltiazemem potrwają do końca roku…

mgr.farm 5 dni temu

Chlorowodorek diltiazemu to lek stosowany w leczeniu choroby niedokrwiennej serca w postaci dusznicy bolesnej. Ma też zastosowanie w terapii nadciśnienia tętniczego. Przyjmujący go w Polsce pacjenci niedługo mogą napotkać na poważne problemy z jego zakupem. Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomniał niedawno, iż firma odpowiedzialna za lek z diltiazemem w dawce 180 mg na stałe wstrzymała jego dostawy do naszego kraju. Po wyczerpaniu zapasu produkt ten będzie niedostępny.

  • Czytaj również: Lek stosowany w chorobie niedokrwiennej serca niedługo niedostępny

Problemy mogą mieć też osoby stosujące lek w niższych dawkach.

– Z powodu czasowego wstrzymania w obrocie przez podmiot odpowiedzialny ograniczona jest dostepność produktów leczniczych zawierających diltiazemi hydrochloridum w dawkach 90 mg i 120 mg. Planowane wznowienie dostaw przewidziane jest na początku I kwartału 2025 r. – poinformował GIF.

Antybiotyki i inne leki

Jednocześnie Główny Inspektor Farmaceutyczny zapewnia, iż aktualna sytuacja dotycząca antybiotyków jest stabilna. Większość zgromadzonego zapasu w dalszym ciągu znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych.

– Poziom realizacji opakowań odbywa się na wysokim – wynoszącym ok. 90% – poziomie. Aktualnie najmniejszy jest zapas antybiotyków z substancją czynna clarithromycinum w dawce 500 mg w postaci tabl. powlekanych – mogą pojawić się utrudnienia w dostępności ww. postaci farmaceutycznej. W obrocie znajdują się zamienniki w formach o przedłużonym lub zmodyfikowanym uwalnianiu – informuje GIF.

W przypadku produktów sezonowych (zawierających substancje czynne m.in.: carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas, paracetamolum) w dalszym ciągu GIF obserwuje głównie utrudnienia w dostępności aerozolu wziewnego Ventolin.

– Jednocześnie wskazujemy, iż dostępny jest alternatywny lek z salbutamolem w postaci aerozolu inhalacyjnego – Aspulmo – wskazuje też GIF.

  • Czytaj również: Kolejne cztery leki wstrzymane w obrocie. Inspekcja przekazała listę…

Utrzymuje się także utrudniona dostępność do produktów leczniczych zawierających levodopum + carbidopum. Podmiot odpowiedzialny przedłużył wstrzymanie w obrocie do 31 stycznia 2025 r.

Na liście leków wstrzymanych na stałe przez podmioty odpowiedzialne pojawił się też produkt leczniczy zawierający isosorbidi mononitras, tabletki powlekane, 10 mg, 60 tabl. Produkt nie posiada odpowiednika. W obrocie są dostępny produkty w innej postaci i dawce.

Źródło: ŁW/GIF

Idź do oryginalnego materiału