Odpowiednia higiena jamy ustnej to klucz do zdrowych zębów bez przebarwień. Wedle zaleceń po szczoteczkę powinniśmy sięgać co najmniej dwa razy dziennie: rano, po śniadaniu i wieczorem, przed snem. Już tyle wystarczy, by zapobiegać osadzaniu się kamienia i powstawaniu próchnicy oraz utrzymać świeży oddech. Natomiast idealnie by było, gdybyśmy szczotkowali je częściej, najlepiej po większości posiłków. Kiedy nie trzeba tego robić oraz na co uważać, by cały proces przebiegał tak, jak powinien?
REKLAMA
Zobacz wideo Dagmara ma sposób na o swój piękny uśmiech. Myje zęby osiem razy dziennie
Kiedy nie wolno myć zębów? W tej sytuacji lepiej poczekaj
Jak wspomnieliśmy wyżej, zęby najlepiej myć po większości posiłków. Dlaczego nie po każdym? Wyjątkiem od tej zasady są potrawy i przekąski kwaśne lub bogate w cukry. Mowa m.in. o owocach, sokach czy słodyczach. jeżeli po ich spożyciu od razu złapiesz szczoteczkę, po pewnym czasie możesz doprowadzić do demineralizacji lub choćby szkliwa. Dlatego w tym wypadku najlepiej przepłukać jamę ustną wodą, a szczotkowanie przeprowadzić najwcześniej po 30 minutach.
Jak myć zęby, żeby były czyste? Uważaj na częsty błąd
Nie tylko częstotliwość mycia zębów, ale także odpowiednia technika są najważniejsze do tego, by utrzymać je w zdrowiu. choćby jeżeli będziesz to robić systematycznie, szkliwo wciąż może robić się żółte. Wszystko przez popularny błąd, o którym w rozmowie z portalem leeds-live.co.uk opowiedział dentysta dr Ferakh Hamid. Zły nawyk może zniweczyć cały trud włożony w pielęgnację jamy ustnej. Okazuje się, iż chodzi o zwilżenie szczoteczki. - Ten drony krok ułatwia rozprowadzanie pasty do zębów po całej powierzchni, co sprawia, iż czyszczenie jest skuteczniejsze - wyjaśnił ekspert.
Czytaj też: Podkradam mężowi z łazienki i psikam na zaparowane okna. Problem znika od razu i to na kilka dni
Mycie zębów, fot. Alexander Maniakhin/ iStock Mycie zębów, fot. Alexander Maniakhin/ iStock
Oprócz tego po zwilżeniu włosie staje się bardziej miękkie, co z kolei sprawia, iż cały proces szczotkowania jest delikatniejszy dla dziąseł. Ryzyko powstania podrażnień znacznie spada. Specjalista zaznacza, iż choć robienie tego "na sucho" początkowo może sprawiać, iż szkliwo staje się jaśniejsze i bielsze, to nic innego, jak usuwanie powierzchownych i widocznych plam. W ogólnym rozrachunku zęby staną się bardziej matowe oraz żółte. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.