Dzięki analizie obrazów mózgu wykorzystującej sztuczną inteligencję naukowcy wykazali, iż patologie dotyczące naczyń krwionośnych „postarzają” mózg. O swoich wnioskach poinformowali w piśmie „Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association.”
Co roku ponad 20 000 mieszkańców Szwecji zapada na jakąś formę demencji, z czego choroba Alzheimera stanowi około dwóch trzecich przypadków. Jednak szybkość, z jaką starzeje się mózg, jest zależna od stanu zdrowia oraz różnych czynników ryzyka.
Korzystając z narzędzia AI, naukowcy z Karolinska Institutet przeanalizowali obrazy mózgu 70-latków i oszacowali biologiczny wiek ich mózgów. Jak wykazali, czynniki szkodliwe dla zdrowia naczyń, takie jak stany zapalne i wysoki poziom glukozy, są powiązane z obrazem mózgu wyglądającego na starszy, natomiast zdrowy styl życia był powiązany z mózgiem wyglądającym młodziej.
- Pomimo niedawnego wprowadzenia nowych leków na chorobę Alzheimera, nie będą one działać na wszystkich z demencją, dlatego chcemy zbadać, co może zwiększyć odporność mózgu na patologiczne procesy starzenia — wskazała główna autorka badania, dr Anna Marseglia z Karolinska Institutet w Solna.
W badaniu wzięło udział 739 zdrowych, jeśli chodzi o zdolności poznawcze 70-latków, z czego 389 stanowiły kobiety. Osoby te zrekrutowano z kohorty H70 w Göteborgu w Szwecji. Naukowcy wykonali skany MRI ich mózgów, a następnie oszacowali wiek uzyskanych obrazów mózgu, korzystając z własnego algorytmu opartego na sztucznej inteligencji.