Problem próchnicy wśród najmłodszych

everethnews.pl 8 miesięcy temu

5 marca obchodzony był Ogólnopolski Dzień Dentysty, w związku z tym specjaliści starali się zwrócić uwagę na palący problem wśród dzieci i młodzieży – próchnicę. Jak informują eksperci większość rodziców i opiekunów nie ma wystarczającej wiedzy na temat higieny jamy ustnej.

Marzec Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej

Zawiązki zębów kształtują się około 4-6 tygodnia ciąży, dlatego tak ważna jest prawidłowa i dobrze zbilansowana dieta u kobiet w ciąży. Od pożywienia, jakie jest dostarczane, zależy budowa i mineralizacja zębów u dziecka.

– Kobiety w ciąży od jej I trymestru powinny zostać otoczone intensywną opieką stomatologiczną. Stan zdrowia jamy ustnej wpływa na przebieg ciąży, z kolei dolegliwości ciążowe, tj. wymioty, refluks żołądkowo-przełykowy na stan uzębienia przyszłej mamy. Stąd zalecamy regularne kontrole stomatologiczne, wizyty higienizacyjne i zwrócenie szczególnej uwagi na codzienną higienę jamy ustnej – powiedziała Marta Maksymiuk, dentystka z Bielska-Białej.

Co więcej, specjalistka dodała również, iż przeprowadzanie zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu miejscowym jest bezpieczne dla kobiet w ciąży. Jednak intensywne zabiegi, takie jak: usunięcie zęba z zębodołu zaleca się przeprowadzać dopiero w II trymestrze ciąży.

Problem, z którym bardzo często mierzą się stomatolodzy to brak podstawowej wiedzy u rodziców, jak dbać poprawnie o higienę jamy ustnej u dzieci. Ponadto specjaliści są zgodni, iż o higienę dziąseł powinno dbać się już od pierwszych dni życia malucha.

– Rodzice często nie mają dostatecznej wiedzy na temat higieny jamy ustnej. Już od pierwszych dni życia zaleca się oczyszczanie wałów dziąsłowych dziecka dzięki gazika nasączonego wodą, roztworem rumianku lub dostępnymi w aptece chusteczkami z xylitolem. Odpowiednia higiena jamy ustnej niemowlaka wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych w trakcie ząbkowania i zapobiega występowaniu próchnicy wczesnego dzieciństwa – podkreśliła specjalistka.

Kiedy jest czas na pierwszą wizytę?

Na pierwszą wizytę u stomatologa maluch powinien zostać zapisany wraz z pojawieniem się pierwszego zęba.

– Pierwsza wizyta stomatologiczna małego pacjenta, tzw. wizyta adaptacyjna, nie wiąże się z żadnym dyskomfortem dla dziecka, a jest okazją do zasięgnięcia porady, upewnienia się, iż codzienna higiena jamy ustnej przebiega adekwatnie – powiedziała ekspertka.

Następne wizyty powinny się odbywać co 3-miesiące w razie od potrzeb, jednak nie powinny być one rzadsze niż 6 miesięcy.

– Okresem wzmożonego nadzoru powinien być szósty rok życia. To wiek, w którym dziecku wyrzynają się pierwsze zęby trzonowe, tzw. szóstki. Są słabo zmineralizowane i bardzo podatne na próchnicę, dlatego ważna jest ich adekwatna higiena, wczesne zabezpieczenie bruzd przed próchnicą – wyjaśniła ekspertka.

Specjaliści apelują, żeby u dzieci stosować dietę ubogą w cukry proste, ograniczyć spożywanie soków, wczesne odstawienie smoczka i butelek oraz jak najwcześniejsze wprowadzenie pokarmów stałych. Co więcej, nieleczona próchnica może doprowadzić do wystąpienia silnych dolegliwości bólowych, obrzęku, ropni.

W Polsce ponad połowa trzylatków ma próchnicę, 80% pięciolatków i niemal każdy siedmiolatek.

– Dziecko nie ma na tyle sprawnej manualnie rączki, aby dokładnie oczyścić powierzchnie zębowe. Zalecamy, aby do ósmego roku życia (w niektórych przypadkach choćby do dwunastego) zęby szczotkowali i nitkowali rodzice, stopniowo ucząc adekwatnych nawyków higienicznych. Zaprocentuje to w postaci pięknego i zdrowego uśmiechu na całe życie, co również będzie miało odzwierciedlenie w samoocenie naszych pociech – podsumowuje specjalistka.

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału