Prezes NIPiP: Potrzebna jest głęboka reforma systemu

termedia.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Paweł Supernak/PAP


– Pozwólmy pielęgniarkom i położnym realizować pełnię ich kompetencji. To olbrzymie wsparcie dla „kulawego” systemu. Konieczne są zmiany systemowe, ale także w zarządzaniu podmiotami leczniczymi – oceniła Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.



Jak podkreśliła Mariola Łozińska w rozmowie z portalem Prawo.pl, priorytetem dla środowiska pielęgniarek i położnych jest zmniejszenie dysproporcji w wynagrodzeniach pomiędzy poszczególnymi grupami i uznanie posiadanych kwalifikacji. Przypomniała, iż zarówno w poprzednim, jak i obecnym brzmieniu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych przyjmuje się, iż podstawą ustalenia współczynnika pracy na danym stanowisku jest wymagane wykształcenie, np. w grupie II to magister pielęgniarstwa lub położnictwa albo specjalizacja.

Przepisy miały przyciągać młodych

Zdaniem prezes NIPiP, ustawa nie precyzuje, kto ma te wymagane kwalifikacje stwierdzać i na jakiej podstawie prawnej uwzględniać.

– Skutek był prosty do przewidzenia, i o tym informowaliśmy ówczesne kierownictwo Ministerstwa Zdrowia – iż dojdzie do zmian w zaszeregowaniu pielęgniarek, położnych o określonych kompetencjach do grup z określonymi współczynnikami. Wielu pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych otrzymuje wynagrodzenie niższe, niż wynika to z ich faktycznych kwalifikacji zawodowych, bo pracodawcy tak próbują oszczędzać – powiedziała Mariola Łozińska.

Protest pielęgniarek 19 listopadaOgólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zapowiada protest, który odbędzie się 19 listopada przed Kancelarią Premiera – chce uznawania posiadanego już wykształcenia, zatrzymania procesu degradacji i wprowadzenia zmian, które zachęcą młode osoby do wykonywania zawodu.
Idź do oryginalnego materiału