Prestiżowa nagroda za oczy zielonego pająka

radiokielce.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Wielkie oczy pająka przyniosły wygraną fotografowi z Końskich


Zdjęcia mikroskopowe Pawła Błachowicza z Końskich znalazły się wśród najlepszych na świecie. Rozstrzygnięto plebiscyt fotografii mikroskopowych Nikon’s Small World, który organizowany jest od 49 lat.

Trzy pierwsze miejsca przyznano za fotografie komórek guza mózgu u myszy, łuk elektryczny czy zbliżenie na liść konopi. Panel ekspertów wybrał też 20 wyróżnionych ujęć, które pojawią się na wystawach w galeriach sztuki i muzeach nauki na całym świecie. Jednym z nich jest fotografia Pawła Błachowicza. Zrobił zbliżenie oczu zielonego pająka Cofnika (Diaea dorsata). Na zdjęciu doskonale widać wszystkie 8 oczy pająka, mającego zaledwie 6 mm.

Zdjęcie wykonane zostało przy użyciu metody Focus Stacking. Autor Paweł Błachowicz mówi, iż na jedno zdjęcie składa się wiele fotografii.

– Ta metoda polega na wykonaniu kilkudziesięciu albo choćby kilkuset zdjęć, a następnie program składa te ujęcia w jedną fotografię. Każde z nich ma małą głębię ostrości dlatego tak ważne jest, żeby połączyć wiele ostrych zdjęć.

Autor wyjaśnia, iż tak duża liczba zdjęć jest konieczna z uwagi na małą głębię ostrości pojedynczej „klatki”. Każde przedstawia w sposób ostry inny fragment małego stworzenia, a potem wszystkie są składane w programie, dzięki czemu cały pająk jest wyrazisty. Paweł Błachowicz wyjaśnia, iż samodzielnie opracował technikę wykonywania zdjęć, a także urządzenie, które to umożliwia.

– Używam podzespołów optycznych z mikroskopu i jest to mikroskop nie pionowy czyli standardowy, a poziomy, który porusza się na specjalistycznej szynie. Wykonuje małe kroki. Porusza się o zadaną odległość, co umożliwia zrobienie wielu zdjęć – tłumaczy.

Swoich modeli fotograf szuka w podczas długich spacerów po koneckich lasach.

Nikon’s Small World to najbardziej znany konkurs zajmujący się fotografią mikroskopową i jeden z najstarszych fotograficznych plebiscytów na świecie. Organizowany corocznie od 1975 roku, zyskał rzeszę miłośników i miano wiodącego medium pokazującego piękno i złożoność świata w mikroskali.

Jak co roku, do konkursu napłynęło kilka tysięcy zgłoszeń z całego świata. Tegoroczną nagrodę za pierwsze miejsce otrzymał dr Bruno Cisterna, z pomocą dr Erica Vitriola z Uniwersytetu Augusta, za przełomowy obraz zróżnicowanych komórek guza mózgu myszy. Fotografia ujawnia jakie uszkodzenia komórek mogą prowadzić do chorób takich jak choroba Alzheimera i ALS.



Idź do oryginalnego materiału