Premier prowincji Alberta Danielle Smith uważa, iż nadszedł czas, aby Kanada przestała być „naiwna” i dostrzegła w Chinach to, czym naprawdę są – „przeciwnikiem”.
„Wydawało się prawdopodobne, iż jeżeli zainwestujesz w Chinach i pomożesz im stać się krajem bardziej wolnym gospodarczo, więcej wolnej przedsiębiorczości, to zaowocuje to większą wolnością polityczną. Cóż, tak się nie stało” – powiedziała Smith w wywiadzie dla gospodarza programu The Epoch Times’ American Thought Leaders, Jana Jekielka.
„Zamiast tego widzimy, iż chińska tania produkcja wyjałowiła nasz sektor wytwórczy, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Kanadzie. A gdy uderzył COVID, zobaczyliśmy jak jesteśmy narażeni, co było tego wynikiem”.
Według badania Economic Policy Institute z 2018 r. , w wyniku przyjęcia Chin do Światowej Organizacji Handlu w 2001 r. Stany Zjednoczone straciły w latach 2001–2017 3,4 mln miejsc pracy. W latach 2001–2011 Kanada straciła 150 000–170 000 miejsc pracy w wyniku zwiększonego importu z Chin.
„Myślę, iż teraz musimy upewnić się, iż rozumiemy, jakim przeciwnikiem są Chiny, i upewnić się, iż nie przyczyniamy się do własnej zguby” – powiedziała Smith w wywiadzie.
„To mocny przekaz, który moim zdaniem Amerykanie promują. Myślę, iż nasz były premier, Stephen Harper, również to rozumiał. Ale myślę, iż w ostatnich czasach stało się bardzo , iż tak jest w rzeczywistości”.
Smith dodała, iż partnerem handlowym, na którym Kanada powinna się skupić, są Stany Zjednoczone, a nie Chiny.
Podczas gdy Stany Zjednoczone są zdecydowanie największym partnerem handlowym Kanady, przyjmując 78 procent całego kanadyjskiego eksportu w 2023 r. i stanowiąc źródło 50 procent kanadyjskiego importu, Chiny zajmują drugie miejsce, odpowiadając za 12 procent całkowitego kanadyjskiego importu, ale przyjmując tylko 4 procent kanadyjskiego eksportu.
„Chcę, aby Kanada pozycjonowała się w ten sposób, iż Ameryka jest naszym największym przyjacielem, sojusznikiem i sąsiadem — musimy uczynić tę relację naszym priorytetem” — stwierdziła Smith. „Mamy inne relacje, które musimy mieć na świecie, ale nie możemy zrobić niczego, co mogłoby zakłócić tę niezwykle istotną relację i bezpieczeństwo energetyczne Ameryki Północnej. Oba nasze kraje tego potrzebują”.
Premier uznała bezpieczeństwo za kwestię, która wymaga dokładniejszej kontroli w Kanadzie, szczególnie w odniesieniu do ingerencji Chin. Podkreśliła, iż rządy prowincji były trzymane w nieświadomości, ponieważ zgodnie z obecnymi przepisami Kanadyjska Służba Wywiadu Bezpieczeństwa (CSIS) informuje rząd federalny, ale Ottawa nie zawsze dzieli się tymi informacjami z innymi szczeblami rządu.
Smith wyraziła frustrację brakiem informacji, do których może uzyskać dostęp na mocy obowiązujących przepisów, wskazując na incydent, w którym chiński balon szpiegowski „przeleciał prosto nad Albertą” . „Nadal nie wiem, czy doszło do jakiejkolwiek ingerencji zagranicznej w wybory w Albercie, mimo iż CSIS publicznie stwierdziło, iż prawdopodobnie jesteśmy dużym celem ze względu na nasze położenie na świecie i nasze ogromne zasoby” – powiedziała. „To są rzeczy, które musimy wiedzieć, jeżeli chcemy mieć pewność, iż nasze organy bezpieczeństwa wiedzą, czego szukać”.
Premier powiedziała, iż przemysł jest niezbędny nie tylko do napędzania wzrostu gospodarczego i dobrobytu Ameryki Północnej, ale także do pomagania krajom rozwijającym się w poprawie jakości życia. Dodała też, iż czysty przemysł jest niezbędny dla bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego. Zapewnienie energii każdemu domowi na świecie nie może być osiągnięte wyłącznie dzięki energii wiatrowej, słonecznej lub baterii, powiedziała Smith. „Musimy używać każdego rodzaju paliwa, aby móc to zrobić”. „Jeśli poważnie myślimy o zakończeniu globalnego ubóstwa, powinniśmy mówić w tych kategoriach. I powinniśmy mówić w kategoriach redukcji emisji… a nie zakończenia rozwoju przemysłowego”.
Smith otwarcie mówiła o ograniczeniach pandemicznych, a podczas kampanii wyborczej United Conservative Party (UCP) w 2022 r. obiecała naprawić krzywdy związane z COVID-19. Jej stanowisko nie było popularne w całym kraju, ale powiedziała, iż przyjęła je, aby bronić wolności wyboru. Nazwała reakcję na niezaszczepionych „nową formą dyskryminacji” i powiedziała, iż ta postawa przekonała ją do uczynienia wolnego wyboru częścią jej platformy.
Obowiązki szczepień „wytworzyły wiele szkód społecznych, wiele podziałów społecznych” – powiedziała. „Mieliśmy rodziny, które się przez to rozpadały, mieliśmy ludzi, którzy nie mogli chodzić na mecze hokejowe swoich dzieci, ludzi, którzy nie mogli podróżować, ludzi, którzy zostali zwolnieni z pracy. I to nie jest rodzaj społeczeństwa, jakiego chcemy”.
Premier uznała, iż szczepienie powinno być osobistym wyborem.
„Musimy móc zaufać ludziom, iż dzięki rozmowie z lekarzem będą wiedzieć, co jest dla nich najlepsze” – powiedziała.
Określiła przymusowe blokady jako złe podejście, mówiąc, iż przymusowa izolacja niesie za sobą zbyt wiele „konsekwencji”. Zbyt wiele osób nie miało możliwości udania się do lekarza lub otrzymania skierowania do specjalisty, przez co poważne problemy, takie jak choroba serca czy nowotwór, pozostawały niezdiagnozowane do momentu, aż było „za późno, aby cokolwiek zrobić” – powiedziała.
Na początku tego roku Alberta stała się pierwszą i w tej chwili jedyną prowincją w Kanadzie, która zakazała stosowania blokerów dojrzewania u dzieci poniżej 16. roku życia, a także operacji zmiany płci u osób poniżej 18. roku życia.
W wywiadzie Smith przytoczyła raport Cass, oparte na dowodach badanie z Wielkiej Brytanii na temat leczenia dzieci doświadczających dysmorfii płciowej, jako przykład informacji, które należy wziąć pod uwagę w Kanadzie.
„Istnieje wiele powodów, dla których młoda osoba może mieć problemy, a samo wskazanie jednej konkretnej drogi radzenia sobie z nimi nie oznacza wyleczenia dziecka” – stwierdziła.
Premier powiedział, iż decyzja o zmianie płci nie powinna być podejmowana przed osiągnięciem dorosłości. Dodał, iż brakuje badań dotyczących długoterminowych skutków blokerów dojrzewania lub liczby osób, które żałują swojej decyzji o zmianie płci.
za Epoch Times