Prawidłowa postawa ciała przy komputerze

acusmed.pl 1 rok temu

Prawidłowa postawa ciała podczas siedzenia

Prawidłowa postawa ciała jest kluczowa nie tylko dla kondycji kręgosłupa, ale także utrzymania ogólnego zdrowia. Niestety, większość z nas nie dba o nią wystarczająco. Konsekwencje wynikające z nieprawidłowej postawy, zwłaszcza w czasie siedzenia mogą być bardzo poważne. Okazuje się, iż jej korekcja wcale nie musi być trudna, a korzyści płynące z dobrze dostosowanego miejsca pracy, mogą przerosnąć oczekiwania niejednej osoby.



Konsekwencje złej postury

Większość z nas spędza całe dnie w pozycji siedzącej. Praca biurowa, samochód i bierny odpoczynek w domu nie wpływają korzystnie na zdrowie. Sedentarny tryb życia niesie za sobą duże ryzyko chorób i dysfunkcji, których podłoża rzadko medycyna dopatruje się w tak prostych rozwiązaniach, jak postura. Niedbała postawa ciała i brak ruchu może doprowadzić do popsucia ogólnego stanu zdrowia i wywołać dolegliwości różnych układów tj.:

  • bóle i zawroty głowy,
  • ból kręgosłupa,
  • ostrogi piętowe, zapalenia ścięgien,
  • szumy uszne,
  • dolegliwości trawienne,
  • problemy ze swobodnym oddychaniem,
  • przyspieszenie powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Wymienione dolegliwości często są leczone wyłącznie objawowo i farmakologicznie. Bez zwrócenia uwagi na podstawowe rzeczy takie, jak postawa ciała, sposób chodzenia i siedzenia. Leczenie większości z tych schorzeń to nieskończona syzyfowa praca.


Dobra postawa to lepsze zdrowie!

Prawidłowa postawa ciała to stan, w którym najważniejsze punkty ciała człowieka są utrzymywane w dobrym położeniu, podparte odpowiednim napięciem mięśniowym. Odpowiednio dostosowane stanowisko pracy oraz regularna aktywność fizyczna są pomocne w odzyskaniu dobrej kondycji kręgosłupa i ogólnego zdrowia. Nawyk prawidłowego siedzenia może być pierwszym krokiem do zdrowia. Zobaczmy, zatem, jak siedzieć, aby czuć się lepiej w pracy i w domu.



Jak prawidłowo siedzieć?

Dostosowanie pozycji siedzącej w znaczącym stopniu zależy od wzrostu i rodzaju siedzenia. Podstawowe punkty, o które warto zadbać siedząc to:

  • Ułożenie stóp na podłodze lub podnóżku pod kątem prostym.
  • Unikanie krzyżowania kolan i kostek.
  • Ułożenie kolan na tym samym poziomie, co biodra.
  • Swobodne ułożenie przedramion, bez wyraźnego podpierania się na jedną stronę.
  • Utrzymywanie rozluźnionych, niezadartych ramion.
  • Utrzymywanie prostego kręgosłupa i szyi. Wzrok skierowany przed siebie.

Warto pamiętać, iż choćby najbardziej prawidłowy sposób siedzenia nie gwarantuje podstawy zdrowia – ruchu. Osoby, które ze względu na swój zawód lub obowiązki muszą spędzać dużo czasu w pozycji siedzącej, powinny pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Dla poprawy ogólnej kondycji nie trzeba wiele. Już 30-45 minut intensywnego spaceru dziennie może zdziałać cuda!



Rolowanie mięśniowo-powięziowe

Dobrym rozwiązaniem dla osób, chcących zadbać o swoją sprawność jest włączenie nawyku automasażu z użyciem rollera piankowego lub piłki do masażu 4Fizjo. Rolowanie mięśniowo-powięziowe korzystnie wpływa na redukcję napięcia mięśniowego oraz wymianę krwi żylnej, co bezpośrednio przyczynia się do lepszego stanu mięśni i układu ruchu. Praca nad własnym ciałem powinna być wykonywana w kontrolowany i odpowiedzialny sposób, dlatego chęć wprowadzenia zmian w swoich nawykach warto zawsze skonsultować ze specjalistą.

Idź do oryginalnego materiału