W Polsce wciąż brakuje miejsc, gdzie opiekunowie osób ciężko chorych, wymagających stałej opieki, mogą skorzystać z wyspecjalizowanej opieki wytchnieniowej ze wsparciem medycznym. Eksperci i opiekunowie alarmują, iż konieczne są działania systemowe, aby takich placówek było coraz więcej.
Eksperci nie mają wątpliwości – na co wskazują ich praktyka i doświadczenie – iż opieka wytchnieniowa (nazywana też wyręczającą) jest niezbędnym elementem w pediatrycznej opiece paliatywnej – pisze portal Prawo.pl. Służy temu, aby opiekun ciężko chorego dziecka czy osoby dorosłej mógł od czasu do czasu odpocząć od całodobowego wsparcia chorego bliskiego i mieć ten czas dla siebie – by zająć się swoim zdrowiem, wyjechać na odpoczynek, za miasto czy zwyczajnie iść na spacer lub się wyspać.
Opieka wytchnieniowa może odbywać się w ośrodku, gdzie opiekun oddaje dziecko np. na dwa tygodnie albo na weekend, gdzie ma zapewnioną wszelką pomoc, przede wszystkim medyczną. Opieka może być też w domu, wtedy opiekun może wyjechać, a dzieckiem zajmuje się kompetentna osoba.