PPOZ. Zakres automatyzacji refundacji jest niewystarczający!

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


– Automatyzacja refundacji powinna polegać na całkowitym zniesieniu obowiązku określania jej wysokości przez lekarza oraz inne osoby wystawiające recepty! – zaznaczają w piśmie do minister zdrowia Izabeli Leszczyny lekarze PPOZ. To tylko jedna z wielu uwag do raportu zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe.



Zmiany niesatysfakcjonujące

O ustalenie nowych, uproszczonych zasad refundacji, zdejmujących z lekarzy odpowiedzialność za określanie jej poziomu, lekarze PPOZ apelują od lat. W ich ocenie brak jednolitych, przejrzystych reguł skutkuje niezawinionymi konsekwencjami zarówno dla nich, lekarzy (kary finansowe), jak i pacjentów (brak dostępności do leków).

Prace nad nowym systemem refundacji rozpoczęły się 2 miesiące temu. Rekomendacje opublikowane w raporcie zespołu powołanego przez ministra zdrowia nie satysfakcjonują jednak środowiska medycznego, w tym przede wszystkim lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. PPOZ w swoich uwagach wskazuje, iż system refundacji powinien być ujednolicony w ramach konkretnych zarejestrowanych wskazań, a obowiązek określenia poziomu refundacji powinien zostać przeniesiony z placówek medycznych do aptek.

– To apteki, po zasięgnięciu informacji od pacjenta i opierając się na przygotowanym systemie informatycznym, powinny określać odpłatność, w jakiej lek powinien zostać wydany – zaznaczają lekarze PPOZ.

Jedna recepta w dwóch aptekach w 2025 r.?Pacjenci przewlekle chorzy, biorący stale różne leki, często korzystają z tzw. recept rocznych, co często jest dla nich kłopotem. Nie wszędzie dostępne są wszystkie przepisane leki, a takie recepty trzeba realizować tylko w jednej aptece. Czy resort planuje wdrożyć jakieś zmiany w tym zakresie i kiedy one nastąpią?
Idź do oryginalnego materiału