Powstał kalendarz szczepień dla dorosłych. Co z niego wynika?

mgr.farm 1 rok temu

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej to organizacja utworzona w 1999 roku. Zrzesza ona jednostki zainteresowane medycyną rodzinną w naszym kraju, a przede wszystkim lekarzy medycyny rodzinnej. Celem działalności towarzystwa jest wymiana doświadczeń i upowszechnianie najnowszych osiągnięć naukowych. Jego misją jest także udział w rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce – zwłaszcza w kontekście medycyny rodzinnej i POZ. W jaki sposób udaje się to robić?

Towarzystwo realizuje swoją misję poprzez edukację lekarzy rodzinnych, działalność wydawniczą i opracowywanie rekomendacji i zaleceń postępowania dla lekarzy pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej – czytamy na stronie towarzystwa.

Jedną z tych rekomendacji jest udostępniony niedawno do publicznej opinii Kalendarz Szczepień Dorosłych. Co on zakłada i co ma na celu?

Kalendarz Szczepień Dorosłych odpowiedzią na potrzeby społeczne

Kalendarz Szczepień przygotowany przez PTMR i Fundację My Pacjenci to środek będący wsparciem profilaktyki zdrowotnej społeczeństwa polskiego. Projekt ten ma przede wszystkim na celu promowanie świadomości szczepień jako ważnej części profilaktyki zdrowotnej.

Projekt ten w przystępnej formie prezentuje szczepienia osób dorosłych, będące użytecznym narzędziem dla lekarzy, pielęgniarek, edukatorów i samych pacjentów – czytamy w informacji dostępnej na stronie organizacji.

Sam kalendarz przedstawia schemat, według którego przyjmowane powinny być szczepienia ochronne w populacji osób dorosłych. Zawiera także informacje o ewentualnej konieczności ich powtórzenia, jeżeli to konieczne. Jak podkreślają jego twórcy – uwzględnia on najnowsze, aktualne wytyczne. Zarówno jeżeli chodzi o rekomendacje krajowe, jak i międzynarodowe. Autorzy wzięli także pod uwagę dane zawarte w rejestracjach poszczególnych produktów. Dzięki temu stanowi on rzetelne źródło informacji dla lekarzy, zwłaszcza podstawowej opieki zdrowotnej. Jak się okazuje, PTMR planuje uaktualnić udostępnioną wersję o schemat dla osób z różnymi chorobami przewlekłymi.

Co wynika z opublikowanego kalendarza szczepień?

Kalendarz przedstawia schemat dawkowania szczepionek w zależności od rodzaju schorzenia. I tak dla przykładu w odniesieniu do grypy kalendarz rekomenduje szczepienie 1 dawką co sezon dla wszystkich osób, które ukończyły 18 lat. Z kolei dla grupy wiekowej 55+ specjaliści z PTMR zwracają uwagę na szczególną konieczność zaszczepienia się corocznie przeciwko grypie. Innym przykładem schorzenia, które znalazło się w rekomendacjach jest chociażby półpasiec. W jego przypadku szczepienie dla osób powyżej 55 roku życia jest szczególnie zalecane dla tej grupy wiekowej. A jak wygląda sytuacja w populacji 18-49 lat?

2 dawki zalecane są w razie wystąpienia szczególnych czynników ryzyka – wynika z informacji przedstawionych na schemacie.

Co to za szczególne czynniki ryzyka w kontekście szczepienia przeciwko półpaścowi? W ocenie specjalistów z PTMR szczepienie (2-dawkowe) powinny przejść osoby z wrodzonym lub nabytym niedoborem odporności oraz z przewlekłą chorobą serca. Do tych osób zaliczają się także pacjenci z przewlekłą chorobą płuc, wątroby, nerek oraz osoby z cukrzycą.

Dalsze wytyczne dotyczą także takich schorzeń jak: ospa wietrzna, WZW typu A i WZW typu B, RSV, pneumokoki, HPV czy też kleszczowego zapalenia mózgu. W kontekście tego ostatniego kalendarz zakłada zaszczepienie 3 dawkami szczepionki, a następnie przyjmowanie dawki przypominającej co 3-5 lat. Rekomendacje tego typu obejmują chociażby osoby zatrudnione przy eksploatacji lasu, rolników czy też stacjonującego wojska.

Co dalej z kalendarzem szczepień PTMR?

W mediach społecznościowych publikacja kalendarza odbiła się szerokim echem. Internauci zwracają uwagę nie tylko na sam fakt jego ukazania się, ale też na szczególny moment. Chodzi przede wszystkim o ruchy antyszczepionkowe, zwłaszcza w odpowiedzi na szczepienia przeciwko grypie i COVID-19.

Spora część komentatorów uważa także, iż kalendarz powinien zostać oficjalnie zalecony przez Ministerstwo Zdrowia. W ich opinii w sprawę powinien włączyć się także Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Jak się okazuje GIS nie wyklucza takiej możliwości…

A zatem już niedługo może się okazać, iż rekomendacje przedstawione przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej staną się pełnoprawnie obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi szczepień ochronnych w populacji osób dorosłych. Najbliższe tygodnie z pewnością to pokażą…

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału