Powstaje europejska baza danych obrazowania nowotworów

termedia.pl 2 lat temu
Zdjęcie: 123RF


Komisja Europejska uruchomiła inicjatywę polegającą na budowaniu bazy danych, w której znajdą się informacje związane z badaniami obrazowymi nowotworów. Dzięki temu lekarze i naukowcy zyskają dostęp do większej liczby informacji, co pomoże im w badaniach naukowych i pogłębianiu wiedzy.

– Inicjatywa jest projektem w ramach Europejskiego Planu Walki z Rakiem. Ma stworzyć infrastrukturę cyfrową, która połączy zasoby i bazy danych z obrazowania raka w całej Unii Europejskiej. Jednocześnie komisja zapewnia o przestrzeganiu wysokich standardów etycznych, zaufania, bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych pacjentów – podkreśla w komunikacie biuro prasowe KE.

Zapewni ona inicjatywom na szczeblu unijnym i krajowym, sieciom szpitali, a także repozytoriom badawczym dane z obrazowania i inne istotne informacje o zdrowiu. Dzięki temu naukowcy zyskają dostęp do większej liczby wysokiej jakości danych o nowotworach. Pozwoli to na łatwiejsze opracowywanie rozwiązań dotyczących leczenia nowotworów, umożliwi lekarzom podejmowanie bardziej precyzyjnych i szybszych decyzji klinicznych i diagnostyki.

Komisja oczekuje, iż po uruchomieniu inicjatywy do grudnia 2023 r. ukończony zostanie projekt ogólnoeuropejskiej infrastruktury cyfrowej i ustanowione zostaną mechanizmy współpracy. Potem dostawcy danych będą mogli połączyć się z tą platformą. Pierwsza wersja platformy wystartuje do końca 2024 r., a wersja ostateczna do końca 2025 r. Infrastruktura cyfrowa będzie w pełni operacyjna w 2026 r.

Uruchomiona zostanie też europejska infrastruktura danych z obrazowania raka. Infrastruktura ma objąć do 2025 r. ponad 100 tys. przypadków zachorowań na raka i co najmniej 60 mln opatrzonych adnotacjami obrazów raka. W początkowej fazie projektu udział bierze 21 ośrodków klinicznych z 12 krajów. Dane z obrazowania raka zostaną udostępnione w ramach programu Digital.

Europejski Plan Walki z Rakiem został przedstawiony w lutym 2021 r. Program opiera się na dziesięciu inicjatywach przewodnich i kilku działaniach wspierających. Wśród inicjatyw przewodnich znalazły się m.in. utworzenie Centrum Wiedzy o Nowotworach, unijny program badań przesiewowych w kierunku raka czy Europejski Rejestr Nierówności związanych z Rakiem (ECIR).

Idź do oryginalnego materiału