Ostatnie wydarzenia w naszym kraju spowodowały wiele zniszczeń. W szczególnie niebezpiecznej sytuacji znalazły się osoby mające problemy z układem oddechowym. Jak możemy im pomóc?
Wentylacja domowa – szansa dla wielu osób
Wentylacja mechaniczna wspiera lub zastępuje oddychanie u osób, które nie są w stanie samodzielnie wykonać prawidłowego oddechu. W szpitalu pacjenci korzystający z wentylacji mechanicznej są z dala od swoich bliskich. Dodatkowo wzrasta u nich ryzyko infekcji szpitalnych. Dzięki programowi wentylacji domowej niektórzy pacjenci wymagający długoterminowej wentylacji mogą zostać przeniesieni do domu i w nim kontynuować prowadzoną terapię. Prowadzenie wentylacji w domu pozwala na zapewnienie ogromnego komfortu zarówno chorym, jak i ich opiekunom.
Ilu pacjentów objętych jest wentylacją mechaniczną na terenie powodzi?
Ośrodek Wentylacji Domowej MEDOWENT zajmuje się długoterminową opieką nad pacjentami wentylowanymi mechanicznie w warunkach domowych. Firma działa w tej chwili w 6 województwach:
- opolskim,
- dolnośląskim,
- lubuskim,
- zachodniopomorskim
- kujawsko-pomorskim,
- świętokrzyskim.
Jak wiadomo, w ostatnim czasie południowa część Polski została dotknięta kataklizmem. Powódź spowodowała szkody w domach i szpitalach w wielu miejscowościach.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce w 2023 roku niewydolność oddechową zdiagnozowano u 17 681 pacjentów, a hospitalizowanych było ponad 19 000.
Można więc oszacować, iż w województwach objętych klęską żywiołową może w tej chwili znajdować się ponad 4 000 osób z niewydolnością oddechową. Aby móc w pełni funkcjonować potrzebują oni wentylacji mechanicznej, co na zalanych terenach może w tej chwili być niemożliwe lub mocno utrudnione.
Ilu nowych pacjentów może potrzebować wentylacji mechanicznej związanej z powodzią?
„Na dzień dzisiejszy już wiemy, iż w samej Nysie zagrożonych kataklizmem było 15 naszych pacjentów – u części z nich doszło do istotnych zniszczeń. Także nasi pracownicy mieszkający w Nysie ucierpieli przez powódź. Dostajemy sygnały ze Starego Gierałtowa, Krosnowic czy Budzanowa – tam z domów nic nie zostało” – mówi Prezes Zarządu Medowent dr n. med. Zbigniew Szkulmowski.
Gdy woda opadnie, pojawią się nowe zagrożenia – pleśń oraz wilgoć. Mogą one mieć dramatyczne skutki dla układu oddechowego, zwłaszcza u osób z astmą, alergią czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Istnieje ryzyko, iż osoby te mogą nagle potrzebować wentylacji mechanicznej.
Jak możemy pomóc?
Z inicjatywy firmy MEDOWENT powstała zbiórka finansowana dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu oraz osób sprawujących opiekę nad tymi chorymi. Pracownicy Ośrodka Wentylacji Mechanicznej dobrze znają potrzeby swoich podopiecznych. „Część z nich musiała opuścić swoje domy, wielu poniosło na tyle istotne straty materialne, że powrót do wyjściowych możliwości leczenia i sprawowania opieki nad chorymi wentylowanymi mechanicznie w domu może być niezwykle trudny, a dla części choćby niemożliwy” – informuje Prezes Zarządu.
Aby pomóc im wrócić do normalnego życia, w tym zapewnić możliwość oddychania w warunkach domowych, zachęcamy do wzięcia udziału w zbiórce:
Dziękujemy za wszelką pomoc i ofiarność!