Poseł Adam Krzemiński (Koalicja Obywatelska) zwrócił się niedawno do Minister Zdrowia, w sprawie jednej z aptek. A chodzi o placówkę w Glinojecku. Poseł domaga się „pilnego rozpatrzenia decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego” dotyczącej cofnięcia zezwolenia na prowadzenie tej apteki.
– Decyzja ta, mimo licznych opinii potwierdzających pełną zgodność działalności apteki z przepisami prawa, rodzi poważne wątpliwości co do zasadności jej podjęcia – pisze poseł.
- Czytaj również: Apteka „numer jeden w rejestrze” zamknięta. W tle pomoc uchodźcom…
Parlamentarzysta wskazuje, iż Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie wydało opinię „jednogłośnie wskazującą na brak podstaw do cofnięcia zezwolenia”. Stanowisko w tej sprawie zajęła też dr Izabela Hasińska – Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jako doktor nauk prawnych miała ona potwierdzić „legalność działalności apteki oraz brak jakichkolwiek przesłanek do zastosowania tak drastycznego środka administracyjnego jak cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki”.
Interwencję w sprawie apteki podejmował też Marszałek Województwa Mazowieckiego. Z kolei do postępowania w tej sprawe przystąpiły takie organizacje jak ZPA PharmaNET czy Fundacja Lex Pharma. Poseł wskazuje też, iż charakter zarzucanych aptece działań jest „marginalny”. A chodzi o sprzedaż leków do podmiotów leczniczych, która miała wynosić 1% całego obrotu placówki.
Koszty decyzji o cofnięciu zezwolenia
– Decyzja o cofnięciu zezwolenia niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje gospodarcze, w tym zagrożenie upadłością całego przedsiębiorstwa, destabilizację lokalnego rynku pracy oraz utratę dostępu do leków przez mieszkańców Glinojecka i okolic – pisze poseł.
Wylicza, iż skutki finansowe tej decyzji. Oszacowano je na 1,8 mln zł w ciągu 4 miesięcy oraz 5,25 mln zł w skali roku.
– Jej natychmiastowa wykonalność uniemożliwia przedsiębiorcy skuteczną obronę swoich praw przed sądem, co budzi poważne wątpliwości co do poszanowania zasad rzetelności proceduralnej i ochrony praw przedsiębiorców. Przywołana decyzja w niedługim czasie doprowadzi do upadku całej prowadzonej działalności oraz będzie miała szerokie negatywne skutki społeczne – pisze poseł.
- Czytaj również: Jak kierownik apteki ma weryfikować podmiot leczniczy wystawiający zapotrzebowanie?
W związku z tym poseł Krzemiński prosi o jak najszybszą odpowiedź na pytanie, czy MZ może dokonać weryfikacji zasadności decyzji GIF oraz ponownie przeanalizować przedstawione w sprawie dokumenty i opinie?
– Czy MZ może natychmiast wstrzymać wykonalność decyzji wydanej przez GIF Głównego Inspektora Farmaceutycznego, na podstawie art. 61 § 2 pkt 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, do czasu zakończenia szczegółowego postępowania wyjaśniającego? – pyta poseł.
Jak przekonuje, interwencja w tej sprawie jest kluczowa dla „ochrony interesów lokalnej społeczności oraz polskich przedsiębiorców działających w sektorze farmaceutycznym”.
Źródło: ŁW/Sejm