Poradnictwo w żałobie (grief counseling) dla kobiet doświadczających straty prokreacyjnej

psychoterapia.plus 2 lat temu

Ciąża to niewątpliwie wyjątkowy czas w życiu kobiety, który wiąże się z wieloma zmianami. Emocje, które mu towarzyszą zależne są od wielu czynników m. in. biologicznych, społecznych czy ekonomicznych. Z pewnością wiele przyszłych mam przeżywa stres związany z obawą o prawidłowy rozwój płodu. Szybki rozwój medycyny daje coraz większe możliwości diagnostyczne w okresie prenatalnym, a co za tym idzie wzrost przeżywalności dzieci dzięki oddziaływaniom medycznym na wczesnym etapie rozwoju.

Są jednak przypadki gdzie medycyna jest bezradna, a ciąża kończy się poronieniem. Strata prokreacyjna (poronienie) dotyka choćby 30% procent ciąż, co pokazuje skalę zjawiska, z którym tak wiele kobiet musi się mierzyć. Doświadczenie straty ciąży może być dla kobiety stresujące, a choćby traumatyzujące. Sposób przeżywania żałoby po nienarodzony dziecku jest zależny od indywidualnych predyspozycji psychologicznych, ale także od wsparcia udzielanego przez otoczenie. Rodzice doświadczający utraty dziecka nienarodzonego mogą doświadczyć braku zrozumienia ze strony bliskich, ze względu na tendencję do tabuizacji tematu straty prokreacyjnej w społeczeństwie.

Grief counseling, czyli poradnictwo w żałobie jest stosunkowo nową formą (w Polsce) oddziaływania świadczonego przez specjalistów, które ma na celu pomoc ludziom przeżywającym stratę w dostosowaniu się do rzeczywistości bez obecności osoby zmarłej. W przypadku straty prokreacyjnej pomoc udzielana jest kobiecie, ale także jej rodzinie i polega na towarzyszeniu w procesie żałoby.

Więcej na temat grief counseling’u, żałoby po stracie prokreacyjnej, a także etapach adaptacji do straty można przeczytać w artykule Agnieszki Chojnackiej:

https://studiaporadoznawcze.pl/ojs/index.php/sp/article/view/186/333

Więcej na temat świadczonej przez nas pomocy okołoporodowej:

https://psychoterapia.plus/psychologiczna-pomoc-okoloporodowa/

Dla specjalistów (psychologów, psychoterapeutów) przygotowaliśmy szkolenie z zakresu opieki okołoporodowej oraz pracy z diadą matka-niemowlę:

https://psychoterapia.plus/psychoterapeutyczna-opieka-okoloporodowa-praca-z-diada/

Idź do oryginalnego materiału