Decyzja o wycofaniu piwa ze sprzedaży ma związek ze zgłoszeniem, jakie wpłynęło do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Producent napoju poinformował w nim, iż część butelek została źle oznakowana. Błąd dotyczy tylnych etykiet (tak zwanych kontretykiet). Zamieszczono na nich nieprawdziwe dane. Wprowadzają one konsumentów w błąd. Wskazują, iż piwo nie ma w swoim składzie alkoholu. Tymczasem jego ilość sięga 5,5 procent objętości. Klienci nie powinni kupować wadliwego towaru,
Jakie piwo wycofano ze sprzedaży?
Piwo z błędną etykietą zostało wyprodukowane przez Grupę Żywiec Sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Browarnej 88 w Żywcu. Niewłaściwe oznakowanie dotyczy napoju o nazwie Żywiec Jasne Pełne sprzedawanego w butelkach o pojemności 0,5 litra:
numer partii: L4165616DZ
kody produkcyjne: od L4166616D0500 do L4166616D0545
termin przydatności do spożycia: 14.06.2025
Prosimy o niedokonywanie zakupu tego produktu i poinformowanie obsługi sklepu, w którym dokonano zakupu lub o skontaktowanie się z naszą infolinią dla konsumentów: 801 540 450. Przepraszamy za niedogodności i dziękujemy! – czytamy w komunikacie udostępnionym na stronie internetowej Grupy Żywiec.
Klienci, którzy zadzwonią pod wskazany numer mogą dowiedzieć się, co zrobić, by zwrócić piwo z błędną etykietą. Połączenie jest płatne według taryfy operatora.
Jakie konsekwencje niesie za sobą spożywanie alkoholu?
Alkohol zakłóca pracę układu nerwowego. Pogarsza koncentrację i pamięć. Zaburza zdolność logicznego myślenia. Nie pozwala na trafną ocenę rzeczywistości. Osoby znajdujące się pod jego wpływem mogą podejmować ryzykowne, nieracjonalne decyzje, a tym samym stwarzać zagrożenie dla siebie i innych. Poza tym spożywanie alkoholu nierzadko prowadzi do uzależnienia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego – i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu różnych chorób.