Żeby dostać dodatek pielęgnacyjny nie trzeba składać wniosku. ZUS przyzna go automatycznie każdemu seniorowi, który skończy 75 lat. Dodatek pielęgnacyjny jest, co roku waloryzowany. Od marca tego roku jego wysokość to 348,22 zł. ZUS na Warmii i Mazurach wypłaca 88 332 dodatków pielęgnacyjnych (Oddział ZUS w Elblągu: 28 478, Oddział ZUS w Olsztynie: 59 854).
Każdy emeryt bądź rencista, który ukończy 75 lat może spodziewać się nieco większej wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowe pieniądze, które będą wypłacane razem z emeryturą lub rentą to dodatek pielęgnacyjny.
– Jest on przyznawany przez nas automatycznie a to oznacza, iż nie trzeba składać żadnych wniosków – zapewnia Anna Grabowska regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. warmińsko-mazurskim
– Dodatek pielęgnacyjny jest co roku waloryzowany. w tej chwili jego wysokość to 348,22 zł i jest wypłacany, co miesiąc w tym samym terminie płatności, w którym wypłacana jest emerytura lub renta – dodaje rzeczniczka
Dodatek nie tylko dla seniorów
Senior, który ukończy 75 lat i jest uprawniony do emerytury lub renty, dostanie dodatek pielęgnacyjny z tzw. automatu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób młodszych, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji – tutaj potrzebne jest złożenie wniosku do ZUS wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia OL-9. Zaświadczenie powinno być nie wcześniej wystawione niż na miesiąc przed złożeniem wniosku. Do wniosku może być także dołączona dokumentacja medyczna.
Od decyzji przyznającej dodatek można się odwołać w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji. Po tym terminie decyzja będzie prawomocna i nie będzie możliwości jej zaskarżyć. Odwołanie może mieć formę papierowej korespondencji przesłanej pocztą. Ale można to też zrobić ustnie do protokołu podczas osobistej wizyty w placówce ZUS.
Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba iż przebywa ona poza placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu. Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje również osobom pobierającym tylko rentę socjalną (czyli bez zbiegu z rentą rodzinną), jak też świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
– Ponadto pamiętajmy aby poinformować Zakład o każdej zmianie adresu, bo doręczanie wszelkiej korespondencji (decyzji, pism) pod dotychczasowym adresem będzie prawnie skuteczne – przypomina Anna Grabowska.