24 kwietnia zakończył się Tydzień dla Serca – ogólnopolska akcja edukacyjna, która miała na celu przypomnienie, jak ważna jest profilaktyka układu krążenia. Prawie ćwierć miliona osób skorzystało z e-rejestracji, zapisując się na konsultacje kardiologiczne przez Internetowe Konto Pacjenta.
Choroby układu krążenia pozostają najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce – odpowiadają za około 35 proc. wszystkich przypadków. Z roku na rok przybywa również pacjentów z diagnozą niewydolności serca. W 2024 roku liczba osób, którym udzielono świadczeń z tego tytułu, osiągnęła rekordowe 660 tysięcy. Dlatego tak istotna jest wczesna diagnostyka oraz zmiana nawyków na prozdrowotne. Regularne kontrole, badania profilaktyczne i świadomość objawów choroby to najważniejsze elementy dbania o silne serca.
Centralna e-rejestracja to rozwiązanie Ministerstwa Zdrowia, opracowane przez Centrum e-Zdrowia, które pozwala na łatwe umawianie wizyt i badań, bez konieczności osobistego lub telefonicznego kontaktu z personelem placówek ochrony zdrowia. Oszczędza to czas pacjentów, a równocześnie skraca okres oczekiwania na badanie i wizytę lekarską.
Do pilotażu centralnej e-rejestracji dołączyło już wiele placówek, w tym te realizujące świadczenia z zakresu kardiologii oraz badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy i raka piersi. Co ważne, nabór przez cały czas trwa – zainteresowane ośrodki mogą w każdej chwili zgłosić chęć udziału, wypełniając formularz dostępny na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Warto jednak pamiętać, iż troska o zdrowie to coś więcej niż tylko serce, a centralna e-rejestracja wspiera pacjentów również w innych obszarach:
- zapisy na mammografię i cytologię (bez skierowania, dla kobiet w określonych grupach wiekowych),
- wygodne zarządzanie terminami wizyt – można je gwałtownie przełożyć lub odwołać online,
- podgląd zaplanowanych świadczeń w kalendarzu,
- dostęp do wolnych terminów w całej Polsce – niezależnie od miejsca zamieszkania.
Placówki mają też możliwość przekazywania dostępnych wizyt do tzw. poczekalni. To funkcjonalność systemu e-rejestracji, która umożliwia automatyczne przydzielanie zwolnionych terminów. Gdy tylko pojawi się odpowiadający wybranym kryteriom wolny termin, system automatycznie przypisze go pacjentowi i poinformuje go o tym za pośrednictwem SMS-a, e-maila lub aplikacji mojeIKP.