Pomysły na zabawy w kąpieli dla starszaków.

pegaz.la 1 rok temu
Zdjęcie: Pomysły na zabawy w kąpieli dla starszaków.


Są dzieci, które uwielbiają przesiadywać w wannie i takie, dla których kąpiel jest nieprzyjemnym obowiązkiem. Jednym i drugim warto zaproponować zabawy umilające ten czas, dostarczające nowych bodźców, rozwijające i po prostu sprawiające radość.

EDUKACJA
Dzieci uczą się najlepiej (i najchętniej!) przez zabawę. Dlaczego nie wykorzystać do tego momentu kąpieli? Woda towarzyszy nam w niemal każdym aspekcie życia i warto wiedzieć, jakimi prawami się rządzi.

W wannie możemy pouczyć dziecko, co pływa, a co tonie. Testujemy plastikowe pojemniki, liście, piłeczki cięższe i lżejsze, foremki do piasku, piórka, sztućce i co tylko przyjdzie nam do głowy, a co można zamoczyć. Napełniamy unoszące się na wodzie miseczki do momentu, aż pójdą na dno.

Starszakom możemy poopowiadać – koniecznie z demonstracją – jak powstają bańki mydlane, na czym polega falowanie i pokazać, iż kiedy wlejemy tyle samo wody do naczynia wysokiego i wąskiego oraz niskiego i pękatego, to w tym pierwszym wydaje się jej więcej.

ĆWICZENIA MOTORYKI
Na rynku znajdziemy sporo kredek, mazaków, farb przeznaczonych specjalnie do używania w kąpieli. Można nimi rysować/ malować po wannie, kafelkach, a o ile są przebadane dermatologicznie, to także po skórze. W sklepach pojawiły się choćby służące do kolorowania kąpielowe żele i galaretki. jeżeli dziecko lubi twórczą aktywność, każde miejsce będzie dla niego dobre. jeżeli niezbyt chętnie sięga po przybory plastyczne – może tak nietypowe miejsce jak łazienka je do tego zachęci. Kolorowanie wanny na pewno natomiast zainteresuje dzieci, dla których każda kartka jest za mała; koniec pomazanych ścian – malujmy kafelki!

Woda doskonale umożliwia ćwiczenie transferowania (przenoszenia, przesypywania, przelewania etc.). Maluch trenuje w ten sposób ręce i doskonali koordynację wzrokowo-ruchową, a my nie ryzykujemy zalania dywanu albo szukania przedmiotów pod kanapą. Co i jak możemy transferować? Przykłady:

  • nalewamy wodę kubeczkiem do miski;
  • wybieramy wodę z miski łyżką i wlewamy z powrotem do wanny;
  • napełniamy miseczkę wodą używając tylko gąbki;
  • wlewamy wodę do butelki przez lejek;
  • wyławiamy drobne przedmioty przy pomocy sitka, łyżki cedzakowej, durszlaka; można to zrobić „na wyścigi”.

Na ścianie przy wannie można zorganizować wodny tor. Rozcięte plastikowe butelki, miseczki itp. mocujemy dzięki taśmy klejącej do kafelków w taki sposób, aby nalana od góry woda spływała po kolejnych naczyniach i na końcu wpadała do wanny.

ZABAWY SENSORYCZNE
Ciekawym doświadczeniem wzrokowym będzie kąpiel w kolorowej wodzie oraz mieszanie kolorów podstawowych (żółty, czerwony, niebieski), aby powstały kolory pochodne. Do farbowania wody najbezpieczniej jest użyć barwników spożywczych lub dobrej jakości farb do malowania palcami.

Bodźców dotykowych dostarczymy dziecku, kiedy polecimy mu odnaleźć zanurzony w wodzie przedmiot bez patrzenia – przy dużej ilości piany lub z zamkniętym oczami. Im bardziej różnorodne pływające w wannie rzeczy, tym ciekawsze poszukiwania tej adekwatnej.

ĆWICZENIA ODDECHOWE
Jeśli dziecko posiadło już umiejętność dmuchania przez słomkę i mamy pewność, iż nie napije się wody z płynem, możemy dzięki słomki porobić bąbelki.

Wanna jest także dobrym miejscem do puszczania samodzielnie wykonanych łódek – np. z nakrętek od butelek, wykałaczek i kawałka materiału. Kładziemy łódkę na wodzie i dmuchamy w żagle udając wiatr.

Idź do oryginalnego materiału