Jak to możliwe, iż galaretkowa woda działa?
Choć zajadanie się słodyczami podczas przeziębienia, czy bólu brzucha może wydawać się absurdalne, to jednak warto skupić się nie na owocowym smaku i apetycznym kolorze, a na żelatynie i jej adekwatnościach leczniczych. Ten składnik może zdziałać cuda! W sumie chyba każdy z nas kojarzy, iż amerykańscy pacjenci wcinają w szpitalach galaretkę po wszelkich zabiegach. Więc kiedy warto podać dziecku wodę galaretkową w domu?
Ból gardła – może trudno uwierzyć w to, iż gardło można leczyć słodyczami, ale jest w tym wiele prawdy. Galaretka owocowa to doskonały sposób leczenia takiej dolegliwości! Żelatyna łagodzi podrażnienia gardła i stany zapalne, a także chroni gardło przed kolejnymi podrażnieniami. To dlatego, iż żelatyna zawiera aminokwasy, które przyśpieszają gojenie się ran. Ma także adekwatności przeciwbólowe.
Grypa żołądkowa i niestrawność – galaretka wykazuje tzw. działanie hydrofilowe, a także zawiera duże ilości glicyny. To pozytywnie wpływa na błony śluzowe żołądka. Żelatyna wspomaga pracę układu trawiennego oraz niweluje wszystkie przykre dolegliwości w nim zachodzące. Ma również korzystny wpływ na odbudowę błon śluzowych. Działa na ruchy perystaltyczne jelit, ułatwia trawienie pokarmu. Żelatyna pomaga regulować poziom cukru we krwi, dając energię potrzebną do walki z chorobą (nie w formie słodzonej galaretki). Co interesujące galaretka spożywana regularnie zapobiega pojawianiu się wrzodów.
Problemy ze snem – żelatyna zawiera aminokwasy, które powodują zwiększanie wydzielania hormonu snu – melatoniny. Dzięki temu sen będzie głębszy.
Ból stawów (bóle wzrostowe) - żelatyna wieprzowa na stawy zapobiega osteoporozie i chorobom zwyrodnieniowym. Dodatkowo pomaga w utrzymaniu elastycznych ścięgien i więzadeł. Żelatynę zaleca się pić także po urazach sportowych.
Słabe włosy i paznokcie (to już coś bardziej dla mam) – czy wiedziałaś, iż żelatyna ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej? To dlatego, iż zawiera dwa aminokwasy – proliny i hydroksyproliny. Wspomagają one naprawę tkanki łącznej. Oznacza to mocniejsze włosy, skórę i paznokcie!
Jak zrobić wodę galaretkową?
Trend TikTokowy mówi o konkretnych mówi o konkretnych produktach i proporcjach, np.
1 pudełko Jell-O (można dostać od cioci z Ameryki, jeżeli taką masz lub sklepach z zagranicznymi słodyczami, ale zamiast tego może też kupić galaretkę w proszku innego producenta, w sklepach dostępne są choćby takie bez cukru)
2 szklanki wrzącej wody
2 szklanki zimnej wody
miód (opcjonalnie).
Oczywiście mamy nasze rodzime żelki i galaretki w proszku na sklepowych półkach. Zamiast gotowych produktów, które mogą mieć barwniki czy ogrom cukru, warto postawić na domową miksturę, wystarczy zakupić żelatynę wieprzową i przygotować napój z sokiem jabłkowym, herbatą, a choćby bulionem. Przyjmuje się proporcję 10 g sproszkowanej żelatyny na szklankę soku. Niektóre przepisy mówią o tym, by zostawić miksturę na noc do spęcznienia (na stawy) inne wypić od razu ciepłe (ból gardła).
Pamiętaj, iż żelatyna mimo swoich leczniczych adekwatności nie zastąpi zdrowej diety.