Polki dbają o zdrowie bardziej niż mężczyźni

termedia.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Kobiety częściej wykonują badania profilaktyczne, rzadziej od mężczyzn palą i piją mniej alkoholu – takie są wnioski z tegorocznej edycji Raportu SDG, opracowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć – tę zasadę w praktyce częściej stosują kobiety. W 2019 r. skala wykonywania podstawowych badań lekarskich oraz badań profilaktycznych była większa niż w 2014 r., a pozytywne tendencje były bardziej widoczne po stronie kobiet niż mężczyzn. Dotyczyło to m.in. kontrolowania pomiaru ciśnienia krwi oraz badania poziomu cukru i cholesterolu we krwi.

Kobiety cenią sobie profilaktykę
W 2019 r. wykonanie tych badań w ciągu ostatnich 12 miesięcy potwierdziła ponad połowa kobiet (pomiar ciśnienia krwi – 68 proc., cukru – 57 proc. i cholesterolu – 53 proc.); mężczyzn, którzy skontrolowali pomiar ciśnienia było 60 proc., a tych, którzy zbadali cukier i cholesterol – poniżej 50 proc.

Nieco więcej kobiet (9 proc.) niż mężczyzn (8 proc.) przebadało się w kierunku wykrywania raka jelita grubego (tj. wykonało kolonoskopię).

Natomiast porównywalny jest udział w szczepieniach przeciwko grypie Polek i Polaków (po 3 proc.).

Skala badań ginekologicznych (cytologicznych i mammograficznych) utrzymała się w 2014 r. i 2019 r. na podobnym poziomie; wykonanie badania cytologicznego w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowała jedna na trzy kobiety, a badania mammograficznego – jedna na osiem.

Kobiety mniej palą i rzadziej sięgają po alkohol
Prozdrowotny styl życia to również unikanie nadużywania alkoholu i palenia papierosów. Te ryzykowne dla zdrowia zachowania stanowią problem rzadziej wśród kobiet niż wśród mężczyzn. W ostatniej dekadzie statystyczna Polka rocznie spożywała ok. 5–6 litrów czystego alkoholu (statystyczny Polak – ponad 18 litrów).

Nadużywanie alkoholu staje się w Polsce coraz częstszą przyczyną zgonów – liczba takich przypadków notowanych rocznie wzrosła od początku dekady zarówno wśród kobiet (z 1 do 3 na 100 tys. kobiet), jak i mężczyzn (z 9 do 18 na 100 tys. mężczyzn). Te wyniki plasują Polskę wśród pierwszej piątki państw Wspólnoty Europejskiej z największą liczbą zgonów z powodu nadmiernego spożywania alkoholu.

Zmniejszyła się natomiast liczba osób palących tytoń, co jest tendencją obserwowaną w całej Unii Europejskiej. Podobnie jak w UE, w naszym kraju po papierosa rzadziej sięgały kobiety. W Polsce w 2020 r. palenie papierosów deklarowały dwie na dziesięć kobiet (i trzech na dziesięciu mężczyzn).

Kobiety ważą mniej niż mężczyźni, ale problem otyłości się zwiększa
W Polsce nasilają się problemy związane z niewłaściwym odżywianiem, a społeczeństwo boryka się coraz częściej z nadwagą i otyłością. W ubiegłej dekadzie ok. 50 proc. dorosłych kobiet i ponad 60 proc. dorosłych mężczyzn miało nadwagę. Z otyłością zmagało się poniżej 20 proc. kobiet i ok. 20 proc. mężczyzn. W grupie kobiet doświadczających nadwagi lub otyłości najszybciej rośnie odsetek kobiet młodych. Odsetek Polek z nadwagą w wieku od 15 do 24 lat zwiększył się z 13 do 17 proc. w okresie 2014–2019. Kobiet z nieprawidłową masą ciała przybywa w większości państw wspólnoty, ale wyniki dla Polski są gorsze niż przeciętne dla UE.
Idź do oryginalnego materiału