Polityczne Studio Młodych. Problemy psychiczne młodzieży

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 31.01.2023. Radio Kielce. Polityczne Studio Młodych / Fot. Piotr Kwaśniewski - Radio Kielce


Według danych NFZ ok. 20 proc. młodzieży w Polsce doświadcza zaburzeń depresyjnych. Jest to ponad półtora miliona osób. Czy podejmowane w ostatnich latach działania rządowe zapewniły młodym Polkom i Polakom odpowiednią opiekę psychologiczną? Między innymi o tym debatowali uczestnicy Politycznego Studia Młodych Radia Kielce – audycji, w której przedstawiciele młodzieżówek partii politycznych z województwa świętokrzyskiego dyskutują o ważnych dla siebie sprawach.

Antoni Chudzicki, przedstawiciel Nowej Generacji, stwierdził, iż działania rządu w zakresie dbania o zdrowie psychiczne młodzieży są niewystarczające.

– Rząd zamiast przeznaczyć pieniądze na istotny aspekt życia młodych Polek i Polaków woli wydawać je na zakup laptopów dla czwartoklasistów. Jest to spowodowane tym, iż PiS chce znaleźć nowych wyborców przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Problemy młodych ludzi ze zdrowiem psychicznym nasiliły się zwłaszcza po okresie pandemii COVID-19, po okresie zdalnego nauczania. Działania, które należy podjąć to przede wszystkim zwieszenie finansowania opieki psychologicznej. W każdej szkole dzieci i młodzież powinna mieć zapewniony dostęp do psychologa – stwierdził.

Łukasz Pysiak z Młodej Prawicy ocenił, iż zaburzenia depresyjne to problem, z którym coraz częściej borykają się przedstawiciele młodego pokolenia. Jego zdaniem jest to wyzwanie, z którym musi mierzyć się rząd.

– Liczba osób z zaburzeniami się zwiększa. Problemy dzieci i młodzieży powinny być diagnozowane jak najbliżej ich miejsca zamieszkania. Liczba psychologów w szkołach powinna się zwiększyć. Opieka powinna być jak najbardziej przyjazna dla dzieci i młodzieży. Równie ważnym aspektem jest także zaangażowanie w pomoc grona pedagogicznego i rodziców, którzy często nie potrafią rozmawiać z młodymi osobami z zaburzeniami – stwierdził.

– Zaburzenia depresyjne są w Polsce bardzo poważnym i narastającym problemem – powiedział Mateusz Rybiński reprezentant Pokolenia 2050. – Dzieci i młodzieży wymagających pomocy psychologiczno-psychiatrycznej jest coraz więcej. Mimo to przez kolejne rządy ten aspekt pomocy jest zaniedbywany. w tej chwili na psychiatrię przeznacza się 3 procent z całości kwoty przeznaczonej na całą służbę zdrowia. Uważamy, iż to stanowczo za mało a w ciągu najbliższych czterech lat, należy przeznaczyć na ten cel około 6 procent tej sumy- stwierdził.

W ocenie Igora Wołowca z Federacji Młodych Socjaldemokratów rządowe programy wsparcia psychicznego i psychologicznego dla młodzieży są nieskuteczne.

– Aż 20 procent młodzieży cierpi na depresję, dlatego w każdej szkole powinien znaleźć się psycholog. Rząd przeznacza stanowczo za mało pieniędzy na kwestie dotyczące psychiatrii dziecięcej, czas to zmienić – dodaje. – Zdecydowanie za dużo młodych osób mierzy się z problemami psychicznymi – stwierdził Mateusz Pronobis z Młodej Lewicy. – W większości szkół, które znam nie ma psychologów czy specjalistów, którzy byli by w stanie pomóc osobami z depresją czy innymi zaburzeniami. Ponadto na wizytę u specjalisty należy czekać często po kilka miesięcy. Dodatkowo wielu młodych osób nie stać na prywatne konsultacje u specjalistów. Łatwy dostęp do psychologa w każdej szkole ułatwiłby możliwość pomocy wielu potrzebującym młodym ludziom – powiedział.

Filip Jurkiewicz z Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do wypowiedzi swoich przedmówców podkreślił, iż rząd przeznacza duże kwoty na ochronę zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży.

– W 2015 roku było to 170 milionów złotych, w tej chwili jest to 700 Miłonów złotych. Na przestrzeni kilkunastu lat ta profilaktyka zwiększyła się o 530 mln zł, to nie jest mała kwota. Ponadto dzieci i młodzież mają możliwość korzystania ze świadczeń psychologicznych i środowiskowych bez skierowania. Rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje szereg programów wspierających młodzież w tym między innymi narodowy program zdrowia psychicznego, czy kampania społeczna „powiedz co czujesz- zdemaskuj emocje”, a także zainaugurowany w ubiegłym roku program wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi „Od zależności ku samodzielności”. Dodatkowo także zadania związane z profilaktyką psychologiczną są wpisane od podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkołach – dodaje.

Piotr Kot z Młodych Dla Wolności stwierdził, iż liczba osób z osobami psychicznymi wśród młodych wzrasta. jak zaznaczył, jest to niezwykle złożony problem który wynika z bardzo wielu czynników.

– Wymaga to wielu starań aby zmienić obecny stan rzeczy, zwłaszcza, iż przyczyny zaburzeń psychicznych są niezwykle złożone – dodaje.

Gospodarzem styczniowego wydania programu byli Młodzi Razem. Kolejne Polityczne Studio Młodych odbędzie się we wtorek 28 lutego. Gospodarzem programu będzie Pokolenie 2050.

Idź do oryginalnego materiału