Aktywny wypoczynek nie tylko w wakacje
Najczęstszym powodem deklarowanym przez badanych jest troska o zdrowie – wskazało na nią 37 proc. ankietowanych. Aktywność fizyczna staje się coraz częściej elementem codziennej profilaktyki zdrowotnej i dbałości o samopoczucie psychiczne.
– Uwzględniając ruch w wyjazdowych planach, dbamy również o swoje zdrowie psychiczne. Już codzienne spacery, w trakcie których wykonujemy minimum 7000 kroków, wpływają na mniejsze ryzyko zachorowań na depresję – tłumaczy Mateusz Majchrzak, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, ekspert MultiSport.
Jak dodaje, regularna aktywność fizyczna wywołuje wzrost poziomu β-endorfiny, wywołującej uczucie euforii. Rośnie również poziom białka BDNF, które wpływa na funkcje poznawcze i plastyczność mózgu.
Dla wielu osób ruch to także sposób na lepszy sen, redukcję stresu i oderwanie się od codziennych obowiązków. Co czwarty badany wskazał, iż aktywność fizyczna poprawia nastrój i wspomaga zasypianie, a 22 proc. badanych uznaje ją za skuteczną metodę walki ze stresem.
Na wakacjach Polacy próbują nowych rzeczy
Z danych programu MultiSport wynika, iż przez cały rok Polacy najchętniej sięgają po rower, jogging, siłownię, fitness i basen. Latem repertuar rozszerza się o aktywności sezonowe: pływanie w jeziorach, rzekach i morzu (31 proc.), górskie wędrówki (19 proc.) oraz kajaki i deski SUP (11 proc.).
– Latem chętnie uzupełniamy naszą aktywność o formy ruchu, które dobrze wpisują się w wakacyjny rytm, jak gra w padla czy pierwsza wizyta w wake parku – mówi Kinga Kołodziej, Dyrektor Relacji z Klientami Benefit Systems. Co więcej, użytkownicy kart MultiSport wykorzystują letni sezon do poznawania nowych dyscyplin i dopasowywania aktywności do miejsca pobytu.
Pozostający w miastach wybierają baseny letnie i parki linowe. Nad morzem popularnością cieszą się kajaki i siatkówka plażowa, a w regionach jeziornych – rowery wodne. Turyści w górach najchętniej korzystają z kolejek linowych i pieszych szlaków.
Z badania wynika także, iż 34 proc. respondentów traktuje aktywność fizyczną jako stały element regeneracji – nie tylko w wakacje. To znak, iż pozytywne nastawienie do aktywnego stylu życia rośnie, a wypoczynek nie musi oznaczać bezruchu. Lato staje się czasem, który sprzyja spontanicznej aktywności i powrotowi do euforii z ruchu.
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Ariadna na zlecenie Benefit Systems w czerwcu 2025 r. na ogólnopolskiej próbie 1117 osób dorosłych metodą CAWI.
Przeczytaj także:
- Jak przygotować dziecko na bezpieczne wakacje? Ważne obowiązki rodziców i organizatorów kolonii
- Chłodne lato przynosi wyzwania. Ulewy ujawniają luki w infrastrukturze
- Cudzoziemcy na wakacjach. Coraz częściej wybierają urlop w Polsce
- Polacy zmieniają adres, ale nie miasto. Przeprowadzki wewnątrz miejscowości coraz popularniejsze