Darmowa dieta przez internet
Choć serwis internetowy Diety NFZ funkcjonuje od dobrych kilku lat, wiele osób ze zdziwieniem reaguje na informację, iż plan żywieniowy można dostać w Polsce za darmo. Otóż można i jest on dostępny dla wszystkich TUTAJ.
Pełny dostęp do serwisu uzyskasz po założeniu konta, niepotrzebne są skierowania od specjalistów i dokonywanie opłat. Strona jest czytelna i jako pierwszy w oczy rzuca się kalkulator BMI. Na stronie znajdziemy również plany żywieniowe i sekcję z poradami. Aby skomponować dietę, trzeba odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących parametrów ciała i stylu życia. To ważne, ponieważ taka wiedza jest niezbędna, by określić twoje zapotrzebowanie energetyczne.Reklama
Potem wybieramy plan żywieniowy w zależności od potrzeb. Na liście znajduje się kilkanaście pozycji - od zbilansowanej diety dla rodziny czy zdrowej dorosłej osoby, poprzez dietę wege, dla seniora czy sportowca, po diety dla osób z rozmaitymi schorzeniami i plan odchudzający. W drugiej grupie diet znajdziemy nie tylko propozycje dla osób z nadciśnieniem czy dną moczanową. Wśród dostępnych planów dostępny jest również plan żywieniowy dla osób zmagających się z depresją.
Po określeniu, na jaki okres chcemy otrzymać plan, naszym oczom ukazuje się odpowiednio dobrana dieta i lista zakupów. Jest to wygodne rozwiązanie, szczególnie iż serwis jest dostępny również w aplikacji na telefony mojeIKP. Można zatem wygodnie zrobić zakupy z gotowej listy w telefonie.
Jakie przepisy w diecie na NFZ?
Jeśli spodziewałeś się budżetowych opcji i monotonnego jadłospisu, jesteś w błędzie. Plan jest bardzo zróżnicowany i zawiera naprawdę interesujące propozycje - różnego rodzaju omlety, zapiekanki czy wykwintne sosy. Dla jednych będzie to dobry sposób na urozmaicenie diety, inni popatrzą na listę zakupów ze zdziwieniem. Niestety, przestrzeganie diety NFZ może okazać się kosztowne - szczególnie dla jednej osoby. Ale skoro zaoszczędziliśmy już na wizytach u dietetyka, to może warto jednak spróbować.
Dietetyk na NFZ - jak uzyskać skierowanie?
Jeśli chcesz skorzystać z porady dietetyka na NFZ i w ten sposób uzyskać dietę, również jest to możliwe. Jednak w tym przypadku trzeba spełnić kilka warunków. Na mocy przepisów o "Indywidualnym Planie Opieki Medycznej" określonym grupom pacjentów przysługuje prawo do opieki koordynowanej, która zapewnia również wsparcie dietetyka.
Komu przysługuje bezpłatna opieka dietetyka w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia? Wymieńmy:
pacjentom kardiologicznym cierpiącym na: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, przewlekłą chorobę niedokrwienną serca, migotanie przedsionków; cukrzykom;osobom z problemami endokrynologicznymi, tj. niedoczynność tarczycy, diagnostyka guzków pojedynczych i mnogich; astmatykom, alergikom i osobom chorym na POChP.
Jak skorzystać z takich konsultacji? Potrzebne jest skierowanie, ale wystarczy tutaj dokument od lekarza POZ. Może go również wystawić specjalista, który prowadzi leczenie.
Wizyta u dietetyka na NFZ
Procedura nie różni się znacząco od tej oferowanej w prywatnych gabinetach. Leczenie odbywa się zgodnie z ustalonym harmonogramem. Lekarz kierujący do poradni dietetycznej poza skierowaniem wręcza pacjentowi "Dzienniczek Żywienia".
Należy go skrupulatnie wypełniać każdego dnia do pierwszego spotkania z dietetykiem. Te informacje oraz pomiary ciała pomogą ustalić indywidualny plan żywieniowy. Dobrze, jeżeli pierwsza wizyta odbywa się w poradni. Kolejne konsultacje mogą odbywać się w formie teleporady. Aby leczenie miało sens, druga wizyta u dietetyka powinna odbyć się nie później niż miesiąc od pierwszej, natomiast kolejna w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.
Dieta na NFZ czy prywatnie?
Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie będzie skuteczne tylko wtedy, gdy pacjent na co dzień będzie przestrzegać wyznaczonych reguł. Dieta NFZ dostępna jest w internecie dla wszystkich, ale w przypadku poważnych problemów zdrowotnych zdecydowanie lepiej jest skonsultować się z lekarzem i ustalić żywienie z dietetykiem. W sytuacji, gdy możesz stosować się do ogólnych wytycznych, warto sięgnąć po gotowe plany żywieniowe z serwisu NFZ.
CZYTAJ TAKŻE: