Podwyżki – ile, dla kogo, od kiedy?

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Od 23 maja obowiązują nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych działających w formie jednostki budżetowej – najwyższa maksymalna zwiększyła się do 12 720 zł.



Nowe stawki zostały wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia z 20 maja 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej (Dz.U. poz. 770). Akt zaczął obowiązywać 23 maja, ale zgodnie z jego drugim paragrafem nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego mają zastosowanie do wynagrodzeń należnych od 1 stycznia 2024 r.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wyjaśniono, iż stawki wymagały pilnego dostosowania do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1893) oraz średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, przewidzianego w ustawie budżetowej na rok 2024 r. Poza tym, nowe „widełki” uwzględniają zwiększenie się od 1 lipca 2024 r. płacy minimalnej.

W tabeli opublikowanej w rozporządzeniu zawarto kategorię zaszeregowania i przyporządkowane jej stawki wynagrodzenia zasadniczego.

Publikujemy tabelę.

Natomiast to, kto należy do poszczególnych kategorii zaszeregowania, określono w załączniku nr 2 do rozporządzenia ministra zdrowia z 17 lipca 2014 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2281).

Publikujemy tabelkę z załącznika.


Idź do oryginalnego materiału